Hockomock League Indoor Track Championships 2019

Hockomock League Indoor Track Championships 2019
The Mansfield girls team claimed first place at the Hockomock Championship meet. (Ryan Lanigan/HockomockSports.com)

The Hockomock League Championships were held at the Reggie Lewis Center on Saturday morning. Below are the team results and the top eight finishes for each event. Click here for complete results from Athletic.net.

Click here for a photo gallery from this event.

Boys Team Results

1. Mansfield – 90
2. Franklin – 68
3. Stoughton – 59
4. Sharon – 57
5. North Attleboro – 51
6. Milford – 43.5
7. King Philip – 43
8. Oliver Ames – 30
9. Attleboro – 26.5
10. Taunton – 21
11. Foxboro – 13
12. Canton – 5

55M Dash
1. Chris Gong, Sharon – 6.61
2. Greg Waters, Mansfield – 6.67
3. Liam Conway, North Attleboro – 6.81
4. Junior Sainvil, Canton – 6.82
5. Sean Lehane, Milford – 6.83
6. Colin Levis, Attleboro – 6.86
7. Joe Cappelletti, Mansfield – 6.89
8. Patrick McManus, Sharon – 6.92

300M
1. Colin Levis, Attleboro – 36.66
2. Sebastien Celestin, Taunton – 36.95
3. Hugo Lopes, Milford – 37.04
4. Aaron MacDonald, Oliver Ames – 37.05
5. Dan Knight, Mansfield – 37.40
6. PJ Gilpatrick, North Attleboro – 37.46
7. Daniel Lowey, Foxboro – 37.54
8. Liam Pek, Franklin – 37.57

600M
1. Mike Hargadon, Mansfield – 1:24.80
2. Colin Rahaman, Stoughton – 1:25.03
3. Jason Windvogel, Mansfield – 1:25.13
4. Nathaniel Peters, Stoughton – 1:25.26
5. Camden Harrinton, Franklin – 1:25.32
6. Will Regan, Foxboro – 1:26.05
7. Mason Benton, Sharon – 1:26.34
8. Joey Madden, Milford – 1:26.52

1000M
1. Michael Griffin, King Philip – 2:31.15
2. Nicholas Calitri, Franklin – 2:37.47
3. Dylan Kehoe, Franklin – 2:38.03
4. Eric DeLorenzo, King Philip – 2:41.51
5. Michael Mullahy, Mansfield – 2:41.65
6. Jack Clarke, North Attleboor – 2:45.67
7. Nicholas Zaffino, Franklin – 2:47.47
8. Nathan Farkash, King Philip – 2:48.04

 

1 Mile
1. Tyler Brogan, Franklin – 4:26.69
2. Patrick Heavey, Mansfield – 4:29.02
3. Liam Monahan, North Attleboro – 4:35.57
4. Alexander Staraovoytov, Sharon – 4:39.03
5. Rory McLaughlin, Oliver Ames – 4:40.03
6. Ryan Proulx, Foxboro – 4:40.65
7. Nathan Reservitz, Oliver Ames – 4:44.44
8. Ty Cali, Taunton – 4:45.66

2 Mile
1. Tyler Brogan, Franklin – 9:44.56
2. Michael Hagen, Franklin – 9:47.58
3. Michael Norberg, King Philip – 9:51.73
4. Maxwell Manor, Milford – 9:57.32
5. Paxton Howard, Mansfield – 9:59.08
6. Kyle Sarney, Oliver Ames – 10:03.87
7. Alexander Staraovoytov, Sharon – 10:06.57
8. Cullen Lancaster, Mansfield – 10:16.07

Click here for a photo gallery from this event.

55M Hurdles
1. David Peters, Stoughton – 7.62
2. Marc Davanzo, Sharon – 8.05
3. Isaiah Stessman, Sharon – 8.06
4. Zachary Browne, Milford – 8.15
5. Patrick McManus, Sharon – 8.31
6. Anthony Pizzano, Stoughton – 8.33
7. David Cataloni, Attleboro – 8.34
8. Andrew Faught, Franklin – 8.49

4×200 Relay
1. Mansfield (Aidan Sacco, Greg Waters, Joe Cappelletti, Jack Rivard) – 1:33.04
2. Milford (Sean Lehane, Zachary Browne, Joey Madden, Hugo Lopes) – 1:34.52
3. Attleboro – 1:34.93
4. North Attleboro (Liam Conway, PJ Gilpatrcik, Omar Jasseh, Owen Nassaney) – 1:36.26
5. Taunton (Dylan Kullas, Sebastien Celestin, Javier Valdivieso, Gavin Weldon) – 1:36.29
6. Sharon (Javon Epps, Chris Gong, Ruiheng Bui, Marc Davanzo) – 1:36.39
7. Stoughton (Jalen Castillo, Savion Scott, Shawn Howze, David Peters) – 1:37.09
8. Oliver Ames (Chukwubuikem Akanegbu, Aaron MacDonald, Jared Boone, Sean Flatery) – 1:38.00

4×400 Relay
1. Mansfield (Tyler King, Raffi Marzella, Mike Hargadon, Jason Windvogel) – 3:32.35
2. Sharon (Mason Benton, Noah Wieland, Isaiah Stessman, Patrick McManus) – 3:33.23
3. Milford (Rafaell Feliciano, Joey Madden, Ryan Kelley, Hugo Lopes) – 3:35.97
4. Franklin (Camden Harrington, Daniel Barrow, Alec Hanley, Nicholas Zaffino) – 3:37.86
5. Stoughton (Denis Regis, Colin Rahaman, Evan Connor, Anthony Pizzano) – 3:40.34
6. North Attleboro (Liam Monahan, Liam Conway, PJ Gilpatrick, Skyler Poirier) – 3:42.21
7. Taunton (Edward Paiva, Ty Cali, Nathan Candido, Colin Quinlan) – 3:44.64
8. King Philip (Joshua Smith, Ryan Connor, Noah Hurd, Alexander Hagen) – 3:46.75

4×800 Relay
1. Franklin (Tyler Brogan, Dylan Kehoe, Nicholas Calitri, Michael Hagen) – 8:32.51
2. King Philip (Eric DeLorenzo, Nathan Farkash, Jovan Joseph, Michael Griffin) – 8:37.20
3. Mansfield (Patrick Heavey, Peter Sullivan, Justin Miller, Michael Mullahy) – 8:38.63
4. Foxboro (Trey Lawson, Joe Cusack, Ryan Proulx, Will Regan) – 8:49.05
5. Milford (Chrisopher Berthrong, Anthony DiStauro, Maxwell Manor, Miguel Torres)
6. Oliver Ames (Alexander Ramirez, Rory McLaughlin, Nathan Reservitz, Kyle Sarney) – 8:57.76
7. Sharon (James Kong, Bradley Weiss, Mark Staraovoytov, Alexander Staraovoytov) – 9:01.63
8. Attleboro – 9:14.70

High Jump
1. Owen Nassaney, North Attleboro – 6-04.00
2. Jaden Falaise, Stoughton – J6-04.00
3. Chukwudimma Ikoro, Stoughton – 6-00.00
4. Andrew Williams, Mansfield – 5-10.00
5. Alex Paradise, Attleboro – J5-10.00
5. Tiago Filadelfo, Milford – J5-10.00
7. Ryan Tamasanis, Oliver Ames – J5-10.00
8. Anton Luckett, Milford – 5-08.00

Long Jump
1. Omar Jasseh, North Attleboro – 21-03.75
2. David Peters, Stoughton – 20-11.00
3. Isaiah Stessman, Sharon – 20-06.50
4. Owen Nassaney, North Attleboro – 20-06.00
5. Jaden Falaise, Stoughton – 20-02.25
6. Andrew Faught, Franklin – 20-01.75
7. Aaron MacDonald, Oliver Ames – 19-11.75
8. David Cataloni, Attleboro – 19-11.50

Long Jump
1. Colbey Eason, Mansfield – 52-02.50
2. Terrell Jacobs-Baston, King Philip – 48-01.00
3. Mark Brown, Taunton – 46-04.50
4. Anthony DeCosta, Oliver mes – 43-04.75
5. Chidi Ezuma-Ngwu, King Philip – 42-10.25
6. Quinn Proudler, Oliver Ames – 42-03.00
7. Nico Holmes, Mansfield – 41-03.50
8. Justin Cain, Stoughton – 41-02.00

Girls Team Results

1. Mansfield – 92
2. North Attleboro – 84
3. Taunton – 68
4. Franklin – 65
5. Sharon – 60
6. Milford – 52
T7. King Philip – 22
T7. Oliver Ames – 22
9. Foxboro – 17
T10. Stoughton – 9
T10. Canton – 9
12. Attleboro – 7

55M Dash
1. Sydney Sutton, Milford – 7.34
2. Vanessa Ibrahim, North Attleboro – 7.45
3. Lily Wetherbee, North Attleboro – 7.49
4. Amanda Mangano, Mansfield – 7.53
5. Veronica Wallace, Sharon – 7.55
7. Madison Perry, Oliver Ames – 7.71
8. Daniella Pierre, Franklin – 7.75

300M
1. Kerry O’Connor, Milford – 41.61
2. Sarah Flanagan, Milford – 42.21
3. Avonia Herbert, Sharon – 42.86
4. Kerla Sylvestre, Taunton – 43.26
5. Jillian Fenerty, Franklin – 43.35
6. Morgan Zakrzewski, Taunton – 43.67
7. Tess Collins, North Attleboro – 43.86
8. Gabriela Diaz, Stoughton – 44.16

600M
1. Olivia Dias, Taunton – 1:37.47
2. Nia Mainer-Smith, Taunton – 1:40.61
3. Samantha Powderly, Franklin – 1:42.86
4. Brianna Gibson, Oliver Ames – 1:44.75
5. Maria Sevastos, Mansfield – 1:44.89
6. Lexie Zakrzewski, Taunton – 1:47.11
7. Rebecca Lally, Stoughton – 1:47.66
8. Carolyn Bayha, Sharon – 1:47.85

1000M
1. Julia Fenerty, Franklin – 3:08.64
2. Grace Fernandez, Mansfield – 3:10.22
3. Meghan Johnston, Mansfield 3:11.13
4. Maggie Sullivan, Taunton – 3:12.23
5. Bryn Anderson, Mansfield – 3:13.03
6. Abby Hodges, Oliver Ames – 3:13.53
7. Emma Dahl, Foxboro – 3:16.73
8. Alexis Marcolini, Milford – 3:21.98

1 Mile
1. Tessa Lancaster, Mansfield – 5:29.94
2. Catherine Hanewich, North Attleboro – 5:33.
3. Katherine Miller, Mansfield – 5:40.35
4. Grace Doyle, Mansfield – 5:40.73
5. Sydney Hawkins, Franklin – 5:42.77
6. Makayla Griffin, King Philip – 5:43.28
7. Kailey Melito-Santos, Taunton – 5:51.91
8. Chloe Pennacchio, Canton – 5:52.18

2 Mile
1. Tessa Lancaster, Mansfield – 11:49.14
2. Lexi Quinn, Foxboro – 12:01.97
3. Margaret Riley, Mansfield – 12:03.23
4. Kelly Neuendorf, Attleboro – 12:18.62
5. Stephanie Hawkins, North Attleboro – 12:25.98
6. Katrina Walbert, Franklin – 12:26.61
7. Daphne Theiler, Sharon – 12:28.67
8. Caitlin Casey, Franklin – 12:38.24

Click here for a photo gallery from this event.

55M Hurdles
1. Jada Johnson, Sharon – 8.43
2. Daniella Pierre, Franklin – 8.77
3. Elizabeth Lee, Sharon – 8.84
4. Ari Preacher, North Attleboro – 8.93
5. Victoria Gravel, Taunton – 9.08
6. Abigail Dunne, King Philip – 9.16
7. Sabrina Hauer, North Attleboro – 9.17
8. Victoria Priestley, King Philip – 9.69

4×200 Relay
1. North Attleboro (Celine Ibrahim, Vanessa Ibrahim, Samantha Hawkins, Tess Collins) – 1:45.25
2. Milford (Sarah Flanagan, Sydney Sutton, Sienna Pierce, Kerry O’Connor) – 1:46.34
3. Sharon (Avonia Herbert, Elizabeth Lee, Veronica Wallace, Wendy Wooden) – 1:49.52
4. Stoughton (Chinazo Odunze, Marjorie Veliotis, Daija Dutrieuille, Gabriela Diaz) – 1:51.15
5. Mansfield (Zoe Plante, Gabrielle Devlin, Colleen Waters, Kerina Geminiani) – 1:51.64
6. Foxboro (Catherine Dizney, Isabel Hallal, Meghan Murphy, Lindsey Piscitelli) – 1:53.84
7. Taunton (Julia Labrecque, Emily O’Gara, Fabiana Pereira, Marissa Desir) – 1:54.01
8. Oliver Ames (Madison Perry, Tatum Perry, Zoe Chazan, Haley Gilman) – 1:55.85

4×400 Relay
1. Taunton (Nia Mainer-Smith, Morgan Zakrzewski, Kerla Sylvestre, Olivia Dias) – 4:12.68
2. North Attleboro (Celine Ibrahim, Samantha Hawkins, Emily Nardelli, Tess Collins) – 4:14.06
3. Franklin (Daniella Pierre, Jillian Fenerty, Riley Fitzpatrick, Lauren Jackson) – 4:20.62
4. Mansfield (Maria Sevastos, Mikaela Maughn, Alexis Kiyanda, Meghan Johnston) – 4:23.07
5. King Philip (Grace Crocker, Isabelle Crocker, Liliana Rolfe, Abigail Dunne) – 4:25.45
6. Sharon (Ariella Levy, Carolyn Bayha, Samantha Connors, Mia Iacovella) – 4:48.24
7. Milford (Juliana France, Isabella Peniche, Stephanie Goulet, Liz Baza) – 4:48.67
8. Oliver Ames (Maeve Hogan, Mitzi Crowe, Ava Lerman, Gabrielle McLaughlin) – 4:50.98

4×800 Relay
1. Franklin (Julia Fenerty, Samantha Powderly, Sydney Hawkins, Julia DiGiacomo) – 10:05.79
2. Mansfield (Bryn Anderson, Grace Doyle, Grace Fernandes, Katherine Miller) – 10:09.75
3. Taunton (Kailey Melito-Santos, Lexie Zakrzewski, Tatyana Mainer-Smith, Maggie Sullivan) – 10:35.22
4. North Attleboro (Stephanie Hawkins, Catherine Hanewich, Marta Botelho, Allison Carter) – 10:46.08
5. Foxboro (Emma Dahl, Jill Finn, Lexi Quinn, Emily Stelle) – 10:50.63
6. Milford – 10:59.78
7. King Philip (Makayla Griffin, Brianna Quirke, Ryenn Hart, Ava Pisani) – 10:59.86
8. Oliver Ames (Brianna Gibson, Lydia Uhlar, Abby Hodges, Abbey Boyce) – 11:03.51

High Jump
1. Jada Johnson, Sharon – 5-07.00
2. Dreya Martin, Franklin – 5-02.00
3. Amanda Mangano, Mansfield – 5-00.00
4. Gabrielle McLaughlin, Oliver Ames – 4-10.00
5. Ari Preacher, North Attleboro – 4-10.00
6. Paige Berdos King Philip – 4-08.00
7. Jillian Fenerty, Franklin – 4-08.00
8. Sasha Hyacinthe, Stoughton – 4-08.00

Long Jump
1. Jada Johnson, Sharon – 18-03.50
2. Lily Wetherbee, North Attleboro – 17-08.00
3. Kerry O’Connor, Milford – 16-11.50
4. Victoria Gravel, Taunton – 16-10.00
5. Amanda Mangano, Mansfield – 16-07.00
6. Avonia Herbert, Sharon – 16-04.50
7. Abisola Olaogun, Attleboro – 15-05.50
8. Celine Ibrahim, North Attleboro – 14-09.50

Shot Put
1. Julia Mechlinski, North Attleboro – 38-06.00
2. Bronwyn Mahoney, Canton – 31-08.00
3. Bailee Ziolkowski, King Philip – 31-04.00
4. Sthanisha Moreau, Taunton – 31-00.00
5. Grace Simone, Oliver Ames – 30-11.50
6. Delaney Sherman, North Attleboro – 30-02.00
7. Avery Knous, Franklin – 29-10.00
8. Kerina Geminiani, Mansfield – 29-09.50

Click here for a photo gallery from this event.

Related Stories: