Swimming: Hock Results from MIAA State Meets

Swimming: Hock Results from MIAA D1 and D2 State Meets
North Attleboro’s Nick Haddad, pictured at Hock Championships, had two Top 5 finishes at the D1 State Meet. (Ryan Lanigan/HockomockSports.com)

Girls Results

Division 1

Teams
1. Westford Academy – 445
10. Franklin – 89
12. Oliver Ames – 69
13. King Philip – 67
18. Attleboro – 38
26. Mansfield – 14
28. Taunton – 12

200 Yard Medley Relay
1. Westford Academy – 1:48.67
7. King Philip (Callie Sullivan, Fahra Whichard, Sam Nasson, Sam DeWitt) – 1:55.56
14. Attleboro (Tiffany Chin, Jackie Lynch-Bartek, Corinne Perry, Elizabeth Saltz) – 1:58.36
15. Franklin (Isabel Capecci, Katharine Cashin, Kathryn McGuire, Ashley Loomis) – 1:59.29

200 Yard Free
1. Ashley Loomis, Franklin – 1:49.00 (State record)
10. Elizabeth Saltz, Attleboro – 1:59.82

200 Yard IM
1. Madison Milbert, Silver Lake – 2:04.99
3. Katherine Cashin, Franklin – 2:10.16
14. Sam Nasson, King Philip – 2:18.83
15. Erin Schrama, Taunton – 2:18.90
22. Aprille Gangi, Oliver Ames – 2:21.82

50 Yard Free
1. Maggie Summit, Triton – 23.39
12. Jennifer Prior, Mansfield – 25.24
14. Jackie Lynch-Bartek, Attleboro – 25.52
21. Ava Kelley, Oliver Ames – 26.16
24. Jessica Sullivan, King Philip – 26.32
25. Ilka Zaniewski, Sharon – 26.36
26. Angelina Lynch, Taunton – 26.40

100 Yard Butterfly
1. Katherine Connolly, Hingham – 55.57
14. Sam Nasson, King Philip – 1:00.72
18. Samanta Streton, Oliver Ames – 1:02.52
20. Rhia Malhotra, Sharon – 1:02.72
21. Erin Schrama, Taunton – 1:02.91

100 Yard Free
1. Maggie Summit, Triton – 50.98
5. Morgan O’Hara, Oliver Ames – 54.41
9. Jennifer Prior, Mansfield – 54.92
11. Elizabeth Saltz, Attleboro – 55.40

 

500 Yard Free
1. Ashley Loomis, Franklin – 4:59.76 (State record)
11. Kathryn McGuire, Franklin – 5:26.79
13. Megan Campbell, King Philip – 5:27.78

200 Yard Free Relay
1. Westford Academy – 1:37.40
7. King Philip (Jessica Sullivan, Callie Sullivan, Sam DeWitt, Fahra Whichard) – 1:43.89
8. Oliver Ames (Ava Kelley, Samantha Streton, Aprille Gangi, Morgan O’Hara) – 1:43.97
12. Taunton (Erin Schrama, Marisa Gay, Lorna Li, Angelina Lynch) – 1:45.11
25. Franklin (Abigail Kaplan, Elizabeth Leo, Katherine Gillies, Audrey Finn) – 1:50.72

100 Yard Backstroke
1. Madison Milbert, Silver Lake – 56.21
4. Morgan O’Hara, Oliver Ames – 1:00.00
6. Katharine Cashin, Franklin – 1:00.68
17. Samantha Streton, Oliver Ames – 1:03:58

100 Yard Breaststroke
1. Megan Kramer, Bridgewater-Raynham – 1:06.79
6. Jackie Lynch-Bartek, Attleboro – 1:08.00
12. Fahra Whichard, King Philip – 1:11.41
18. Lorna Li, Taunton – 1:14.23

400 Yard Free Relay
1. Westford Academy – 3:35.95
9. Oliver Ames (Samantha Streton, Ava Kelley, Aprille Gangi, Morgan O’Hara) – 3:46.76
12. Franklin (Kathryn McGuire, Audrey Finn, Katherine Cashin, Ashley Loomis) – 3:49.49
15. King Philip (Megan Campbell, Sam DeWitt, Sam Nasson, Callie Sullivan) – 3:52.23
22. Sharon (Ilka Zaniewski, Rhia Malhotra, Jyaleen Wu, Cleo Zhou) – 3:59.67

Division 2

Teams
1. Duxbury – 323
40. Milford – 3

200 Yard Medley Relay
1. Duxbury – 1:44.80
17. Milford (Alexa Lancini, Amber Stearns, Kimberly Stochaj, Michaela Blackwell) – 2:01.19

200 Yard Free
1. Meagan Hathaway, Marblehead – 1:53.70
27. Pamela Nelson, Foxboro – 2:06.96

100 Yard Butterfly
1. Andrea Wei, Hopkinton – 54.93
16. Alexa Lancisi, Milford – 1:02.64

500 Yard Free
1. Meagan Hathaway, Marblehead – 5:02.61
23. Pamela Nelson, Foxboro – 5:38.64

200 Yard Free Relay
1. Weston – 1:38.09
16. Milford (Michaela Blackwell, Victoria Monica, Alexa Lancisi, Amber Stearns) – 1:47.21

100 Yard Backstroke
1. Julia Ali, Duxbury – 55.82
17. Alexa Lancisi, Milford – 1:04.72

Boys Results

Division 1

Team Results
1. St. John’s Prep – 271
19. King Philip – 43
19. North Attleboro – 43

200 Yard Medley Relay
1. St. John’s Prep – 1:40.16
8. King Philip (Colby Vieira, Tyler Stringfellow, Dean Whyte, Tate Duffy) – 1:42.51
24. Franklin (Luke Cashin, John Cashin, Sumit Choudhury, Roy Wang) – 1:47.89

200 Yard Free
1. Kevin Spear, Reading – 1:38.61
5. Finn Devers, North Attleboro – 1:47.09

200 Yard IM
1. Zach Grover, Andover – 1:51.53
19. Lucas Haddad, North Attleboro – 2:04.53
21. Colby Vieira, King Philip – 2:04.61
30. Nicholas Wang, Sharon – 2:06.14
41. Roy Wang, Franklin – 2:08.77
45. Sebastian Gwynne, Mansfield – 2:09.10
48. Nicholas Lombardo, Oliver Ames – 2:10.20

100 Yard Butterfly
1. Oliver Zmetrovich, St. John’s Prep – 48.94
3. Nick Haddad, North Attleboro – 52.23
17. Sebastian Gwynne, Mansfield – 55.47
18. Dean Whyte, King Philp – 55.74
19. Kyle Gray, Oliver Ames – 55.81
23. Finn Devers, North Attleboro – 56.61
24. John Cashin, Franklin – 56.62

100 Yard Free
1. Mitchell Lockwood, St. John’s Prep – 47.08
21. Kyle Gray, Oliver Ames – 50.58

500 Yard Free
1. Zach Grover, Andover – 4:38.31
4. Tyler Stringfellow, King Philip – 4:47.18
16. Lucas Haddad, North Attleboro – 5:01.53
17. Tate Duffy, King Philp – 5:02.54
19. Roy Wang, Franklin – 5:04.76

200 Free Relay
1. Wellesley – 1:27.70
23. Franklin (Sumit Choudhury, Luke Cashin, John Cashin, Roy Wang) – 1:35.89
29. Oliver Ames (Andrew Abramson, Anthony Carraggi, Josh Melnick, Kyle Gray) – 1:37.98
32. King Philip (Dean Whyte, Sean Morrison, John Dionis, Derek Whyte) – 1:41.291

100 Yard Backstroke
1. Oliver Zmetrovich, St. John’s Prep – 49.20
5. Nick Haddad, North Attleboro – 52.24
11. Colby Vieira, King Philip – 55.93

100 Yard Breaststroke
1. Aaron Zhu, Chelmsford – 58.20
17. Tyler Stringfellow, King Philip – 1:02.39
23. Tate Duffy, King Philip – 1:03.85
25. John Cashin, Franklin – 1:04.03

400 Yard Free Relay
1. St. John’s Prep – 3:09.56
17. King Philip (Tyler Stringfellow, Dean Whyte, Tate Duffy, Colby Vieira) – 3:27.13
26. Oliver Ames (Andrew Abramson, Nicholas Lombardo, Alex Buche, Kyle Gray) – 3:32.03
31. Taunton (Matthew Heather, Peter Ye, Bryan Abbott, Tim Luc) – 3:37.97

Division 2

Teams
1. Wayland – 341.5
26. Milford – 14

100 Yard Butterfly
1. Sean Devlin, Wayland – 51.51
17. Aiden Macdonald, Milford – 55.06

100 Yard Free
1. Tyler Roethke, Nantucket – 47.45
22. Gianni Panno – 52.22

200 Yard Free Relay
1. Wayland – 1:26.78
10. Milford (Michael Khoury, Aiden Macdonald, Gillieson Hobart, Gianni Panno) – 1:35.04

400 Yard Free Relay
1. Northhampton – 3:15.26
17. Milford (Michael Khoury, Aiden Macdonald, Joshua Kravets, Gianni Panno) – 3:34.25

Follow Me

Ryan Lanigan

Ryan Lanigan is the founder and Editor-in-Chief of HockomockSports.com. You can contact him at RyanLanigan@hockomocksports.com and follow him on Twitter at @R_Lanigan.
Ryan Lanigan
Follow Me

Related Stories: