Hockomock Boys Swim Championships – 2019 Results

Hockomock boys swimming
Franklin boys swim captured its second straight Hockomock Championship title. (Ryan Lanigan/HockomockSports.com)

Click here for a photo gallery from this event.

Team Results

1. Franklin – 326
2. King Philip – 321
T3. Milford – 251
T3. Oliver Ames – 251
5. Attleboro – 203
6. Canton – 181
7. Taunton – 146
8. Sharon – 130
9. Mansfield – 103
10. North Attleboro – 100
11. Stoughton – 50
12. Foxboro – 26

Race Results

200 Yard Medley Relay
1. King Philip (Colby Vieira, Tyler Stringfellow, Dean Whyte, Jackson Klein) – 1:46.05
2. Attleboro (Matt Marcil, Colton Parkinson, Alex Harrop, Connor Dunn) – 1:52.87
3. Milford (Joshua Kravets, Liam Bennett, Gillieson Hobart, Riley Lynch) – 1:53.10
4. Taunton (Brady Callahan, Martin Dafov, Tim Luc, Peter Ye) – 1:55.02
5. Franklin (Daniel Gurge, Arun Kavishwar, Nicholas Rich, Bleddyn Titmuss) – 1:56.33
6. Sharon (Sean Morrison, Jonathan Sears, Nicholas Wang, Danny Schnitzer) – 2:00.03

200 Yard Free
1. Tyler Stringfellow, King Philip – 1:48.44
2. Gianni Panno, Milford – 1:54.90
3. Cam Stringfellow, King Philip – 2:00.46
4. Patrick Juszczyszyn, Franklin – 2:01.97
5. Matthew Thompson, Canton – 2:04.09
6. Patrick Parlon, North Attleboro – 2:05.39

200 Yard IM
1. Kyle Gray, Oliver Ames – 1:59.88
2. Colton Parkinson, Attleboro – 2:00.43
3. Nicholas Wang, Sharon – 2:04.40
4. Dean Whyte, King Philip – 2:12.98
5. Brendan Mitchell, Canton – 2:25.48
6. James Wu, Franklin – 2:25.73

50 Yard Free
1. Connor Dunn, Attleboro – 23.40
2. Tim Luc, Taunton – 23.48
3. Connor Eck, Franklin – 24.65
4. Anthony Carraggi, Oliver Ames – 24.66
5. Jacob Desmond, Milford – 25.11
6. Joshua Kravets, Milford – 25.31

100 Yard Butterfly
1. Colby Vieira, King Philip – 55.94
2. Tim Luc, Taunton – 57.33
3. Nicholas Wang, Sharon – 57.65
4. Alex Buche, Oliver Ames – 58.35
5. Ben Turner, Oliver Ames – 58.49
6. Gillieson Hobart, Milford – 58.84

Click here for a photo gallery from this event.

100 Yard Free
1. Kyle Gray, Oliver Ames – 49.91
2. Gianni Panno, Milford – 51.19
3. Connor Dunn, Attleboro – 52.17
4. Anthony Carraggi, Oliver Ames – 53.42
5. Roy Wang, Franklin – 54.16
6. Jackson Klein, King Philip – 56.68

500 Yard Free
1. Tyler Stringfellow, King Philip – 4:44.83
2. Colton Parkinson, Attleboro – 5:01.95
3. Christopher Carey, Franklin – 5:06.10
4. Alex Buche, Oliver Ames – 5:11.07
5. Derek Whyte, King Philip – 5:21.15
6. Patrick Juszczyszyn, Franklin – 5:28.44

200 Yard Free Relay
1. Oliver Ames (Anthony Carraggi, Ben Turner, Alex Buche, Kyle Gray) – 1:36.86
2. Attleboro (Colton Parkinson, Matt Marcil, Brett Wortham, Connor Dunn) – 1:38.80
3. Franklin (Roy Wang, Brendan LaPuma, Connor Eck, Christopher Carey) – 1:39.20
4. Milford (Gianni Panno, Ted Stearns, Riley Lynch, Jacob Desmond) – 1:40.37
5. King Philip (Jackson Klein, John Dionis, Sean Morrison, Derek Whyte) – 1:42.93
6. Taunton (Garrett Rainey, Brady Callahan, Peter Ye, Tim Luc) – Taunton – 1:44.52

100 Yard Backstroke
1. Colby Viera, King Philip – 56.69
2. Derek Whyte, King Philip – 1:00.24
3. Gillieson Hobart, Milford – 1:01.67
4. Brady Callahan, Taunton – 1:03.23
5. Joshua Kravets, Milford – 1:03.82
6. Matt Marcil, Attleboro – 1:04.10

100 Yard Breaststroke
1. Dean Whyte, King Philip – 1:04.56
2. Roy Wang, Franklin – 1:04.77
3. Liam Bennett, Milford – 1:08.58
4. Ben Turner, Oliver Ames – 1:08.88
5. Brendan LaPuma, Franklin – 1:10.88
6. Matthew Thompson, Canton – 1:11.38

400 Yard Free Relay
1. King Philip (Colby Vieira, Derek Whyte, Dean Whyte, Tyler Stringfellow) – 3:26.97
2. Oliver Ames (Anthony Carraggi, Alex Buche, Ben Turner, Kyle Gray) – 3:28.09
3. Milford (Gianni Panno, Joshua Kravets, Gillieson Hobart, Jacob Desmond) – 3:33.43
4. Franklin (Roy Wang, Connor Eck, Brendan LaPuma, Christopher Carey) – 3:41.51
5. Canton (Javier Frestler, Nathan Rousseau, Antonino Ruggeri, Brendan Mitchell) – 4:00.41
6. Mansfield (Matt Whalen, Owen Lasbury-Casey, Mike Peel, Aden Schwartz) – 4:06.04

Click here for a photo gallery from this event.

2018 Hockomock League Boys Swimming All Stars

Below are the official 2018 Hockomock League Boys Swimming All Stars, selected by the coaches in the league.

Hockomock League MVP

Tyler Stringfellow, King Philip

Hockomock League All Stars

Connor Dunn, Attleboro
Daniel Egan, Foxboro
John Cashin, Franklin
Luke Cashin, Franklin
Sumit Choudhury, Franklin
Roy Wang, Franklin
Tate Duffy, King Philip
Tyler Stringfellow, King Philip
Colby Viera, King Philip
Dean Whyte, King Philip
Jared Gabrilowitz, Mansfield
Sebastian Gwynne, Mansfield
Gill Hobart, Milford
Michael Khoury, Milford
Aidan MacDonald, Milford
Gianni Panno, Milford
Finn Devers, North Attleboro
Lucas Haddad, North Attleboro
Nick Haddad, North Attleboro
Andrew Abramson, Oliver Ames
Cam Bourne, Oliver Ames
Alex Buche, Oliver Ames
Kyle Gray, Oliver Ames
Nicholas Lombardo, Oliver Ames
Fallon Pfeifer, Sharon
Nick Wang, Sharon
Matthew Heather, Taunton
Timothy Luc, Taunton

Hockomock Boys Swim Championships – 2018 Results

Franklin boys swim captured its first Hockomock Championship title. (Ryan Lanigan/HockomockSports.com)

Click here for a photo gallery from this event.

Team Results

1. Franklin – 342
2. Oliver Ames – 296
3. King Philip – 259.5
4. Milford – 234
5. North Attleboro – 194
6. Mansfield – 162.5
7. Taunton – 159
8. Canton – 127
9. Attleboro – 104
10. Foxboro – 98
11. Sharon – 78
12. Stoughton – 36

Diving Champions: Oliver Ames’ Cam Bourne and Sharon’s Fallon Pfeifer.

Race Results

200 Yard Medley Relay
1. King Philip (Colby Vieira, Tyler Stringfellow, Dean Whyte, Tate Duffy) – 1:42.72
2. Franklin (Luke Cashin, John Cashin, Sumit Choudhury, Roy Wang) – 1:47.26
3. North Attleboro (Nick Haddad, Luke Haddad, Finn Devers, Ojas Rozario) – 1:49.86
4. Oliver Ames (Justin Vega, Andrew Abramson, Alex Buche, Anthony Carraggi) – 1:53.35
5. Mansfield (Matthew Weiner, Jared Gabrilowitz, Sebastian Gwynne, Aden Schwartz) – 1:53.75
6. Milford (Daniel Pacella, Jake Desmond, Aiden Macdonald, Gillieson Hobert) – 1:53.90

200 Yard Free
1. Tyler Stringfellow, King Philip – 1:48.16
2. Finn Devers, North Attleboro – 1:49.98
3. Andrew Abramson, Oliver Ames – 1:56.26
4. Gianni Panno, Milford – 1:58.07
5. Matthew Heather, Taunton – 2:00.09
6. Sumit Choudhury, Franklin – 2:00.10

200 Yard IM
1. Colby Viera, King Philip – 2:05.40
2. Roy Wang, Franklin – 2:06.52
3. Lucas Haddad, North Attleboro – 2:07.10
4. Nicholas Wang, Sharon – 2:08.23
5. Dean Whyte, King Philip – 2:10.30
6. Sebastian Gwynne, Mansfield – 2:10.49

50 Yard Free
1. Nick Haddad, North Attleboro – 23.19
2. Connor Dunn, Attleboro – 23.62
3. Tim Luc, Taunton – 24.14
4. Michael Khoury, Milford – 24.43
5. Dan Egan, Foxboro – 24.67
6. Jared Gabrilowitz, Mansfield – 24.87

100 Yard Butterfly
1. Kyle Gray, Oliver Ames – 54.69
2. Sebastian Gwynne, Mansfield – 55.17
3. Dean Whyte, King Philip – 56.85
4. Aiden Macdonald, Milford – 57.17
5. William Felos, Foxboro – 58.21
6. Sumit Choudhury, Franklin – 59.68

Click here for a photo gallery from this event.

100 Yard Free
1. Kyle Gray, Oliver Ames – 50.15
2. Gianni Panno, Milford – 52.24
3. Connor Dunn, Attleboro – 52.93
4. Michael Khoury, Milford – 53.30
5. Dan Egan, Foxboro – 55.17
6. Connor Eck, Franklin – 56.36

500 Yard Free
1. Tyler Stringfellow, King Philip – 4:49.02
2. Finn Devers, North Attleboro – 5:04.04
3. Roy Wang, Franklin – 5:05.85
4. Tate Duffy, King Philip – 5:08/88
5. William Felos, Foxboro – 5:14.30
6. Andrew Abramson, Oliver Ames – 5:17.78

200 Yard Free Relay
1. Milford (Gianni Panno, Aiden Macdonald, Gillieson Hobert, Michael Khoury) – 1:36.86
2. Franklin (Sumit Choudhury, Luke Cashin, John Cashin, Roy Wang) – 1:37.24
3. Oliver Ames (Anthony Carraggi, Nicholas Lombardo, Jack Toomey, Kyle Gray) – 1:37.97
4. Mansfield (Matthew Weiner, Aden Schwartz, Jared Gabrilowitz, Sebastian Gwynne) – 1:40.28
5. Taunton (Matthew Heather, Omid Darius, Bryan Abbott, Tim Luc) – 1:43.07
6. Canton (Nathan Rosseau, Devin Kelly, Christopher Milne, Justin Diep) – 1:43.87

100 Yard Backstroke
1. Nick Haddad, North Attleboro – 54.22
2. Colby Viera, King Philip – 56.00
3. John Cashin, Franklin – 58.99
4. Luke Cashin, Franklin – 59.59
5. Nicholas Lombardo, Oliver Ames – 59.62
6. Gillieson Hobert, Milford – 1:05.70

100 Yard Breaststroke
1. John Cashin, Franklin – 1:05.15
2. Tate Duffy, King Philip – 1:06.40
3. Lucas Haddad, North Attleboro – 1:06.46
4. Nicholas Wang, Sharon – 1:07.25
5. Matthew Heather, Taunton – 1::08.87
6. Jared Gabrilowitz, Mansfield – 1:11.50

400 Yard Free Relay
1. Oliver Ames (Nicholas Lombardo, Alex Buche, Andrew Abramson, Kyle Gray) – 3:27.12
2. King Philip (Tyler Stringfellow, Dean Whyte, Tate Duffy, Colby Viera) – 3:27.44
3. Milford (Gianni Panno, Michael Khoury, Aiden Macdonald, Joshua Kravets) – 3:39.62
4. North Attleboro (Lucas Haddad, John Guiney, Finn Devers, Nick Haddad) – 3:39.71
5. Franklin (James Wu, Connor Eck, Matthew Barrett, Patrick Juszcyszyn) – 3:50.89
6. Canton (Matthew Thompson, Devin Kelly, Colin Messinger, Justin Diep) – 4:05.92

Click here for a photo gallery from this event.

Wednesday’s Schedule & Scoreboard – 12/21/16

Today’s games are listed below.

Hockey
Canton, 1 @ Westwood, 4 – Final

King Philip, 2 @ Bishop Feehan, 4 – Final

Mansfield, 2 @ Coyle & Cassidy, 1 – FinalClick here for a recap from the game.

Taunton, 8 @ Dennis-Yarmouth, 3 – FinalTaunton raced out to a 6-0 lead through two periods and added two more in the third period for its third win of the season. Zack Albert had a pair of goals and an assist while Jack Patneaude (goal, assist), Mike Volkmann (two assists) and Andrew Carter (two assists) each had two points. Justin Chappell got the win in net with 14 saves. “We got contributions from all four lines,” Taunton head coach Kris Metea said.

Wrestling
Mansfield, 37 @ Canton, 34 – FinalClick here for a recap from the match.

Foxboro @ Brockton, 7:00

Franklin, 61 @ Milford, 10 – Final

Taunton, 12 @ North Attleboro, 36 – FinalJosh Grasso (126), Nuno Camara (182) and Woudanly Danger (220) had wins for the Tigers.

Stoughton, 27 @ Oliver Ames, 52 – FinalClick here for a recap from the match.

Sharon @ King Philip, 7:00

Swimming
Boys
Canton, 88 @ Oliver Ames, 82 – FinalThree individuals qualified for sectionals for Oliver Ames and one relay team qualified for states. Alex Buche qualified for the 200 IM and the 100 free, Kyle Gray qualified for the 50 free and the 100 free and Nicholas Lombardo qualified for the 100 backstroke. The Tigers’ 400 free relay qualified for states with an impressive showing. Eli Vidoni and Cam Bourne had strong days diving for the Tigers.

Sharon, 66 @ Franklin, 87 – FinalRoy Wang and Jack Cashin each won a pair of events to pace the Panthers. Wang won the 500 (5:22.31) and the 100 breaststroke (1:08.50). Cashin took the 200 IM (2:15.06) and the 100 backstroke (1:03.32).

Mansfield @ Taunton, 4:00

Girls
Canton, 94 @ Oliver Ames, 76 – FinalOliver Ames’ Morgan O’Hara qualified for sectionals in the 100 free. Caitlin Campbell had a strong diving performance for the Tigers.

Sharon, 67 @ Franklin, 101 – FinalFranklin finished first in every single relay event on its way to a big win over visiting Sharon. Freshman Katie McGuire was a double winner, taking first in both the 200 and 500 freestyle events. Senior Megan Lazarek was also a double winner, finishing first in the 200 IM and the 100 breaststroke.

Mansfield @ Taunton, 4:00

Gymnastics
North Attleboro @ Sharon, 7:00

Oliver Ames, 125.55 @ Sharon, 122.7 – FinalOA freshman Lauren Picanzi won the all around with a 34.35 while junior Charis MacCuish finished second with a 33.9.

Girls Hockey
Canton, 0 vs. Duxbury, 0 – Final

Franklin, 1 @ Westwood, 7 – Final

King Philip, 1 vs. Ursuline Academy, 1 –FinalKing Philip goalie Lilly Potts made a handful of key saves to help the Warriors earn a point. Jess Daniels scored from the blue line in the first period to put KP ahead but Ursuline tied the game in the second. KP and Ursuline will meet against in early January.

Stoughton, 2 @ Scituate, 12 – Final