2019 Hockomock League Boys Swimming All Stars

Below are the official 2019 Hockomock League Boys Swimming All Stars, selected by the coaches in the league.

Hockomock League MVP

Kyle Gray, Oliver Ames

Hockomock League All Stars

Connor Dunn, Attleboro
Colton Parkinson, Attleboro
Matthew Marcil, Attleboro
Matthew Thompson, Canton
Brendan Mitchell, Canton
Roy Wang, Franklin
Connor Eck, Franklin
Christopher Carey, Franklin
Patrick Juszsyn, Franklin
Brendan LaPuma, Franklin
Colby Viera, King Philip
Tyler Stringfellow, King Philip
Dean Whyte, King Philip
Jackson Klein, King Philip
Cam Stringfellow, King Philip
Derek Whyte, King Philip
Gianno Panno, Milford
Gill Hobart, Milford
Liam Bennett, Milford
Jacob Desmond, Milford
Josh Kravets, Milford
Patrick Parlon, North Attleboro
Kyle Gray, Oliver Ames
Anthony Carraggi, Oliver Ames
Ben Turner, Oliver Ames
Alex Buche, Oliver Ames
Cameron Bourne, Oliver Ames
Ben Melz, Oliver Ames
Nicholas Wang, Sharon
Tim Luc, Taunton
Brady Callahan, Taunton

Honorable Mentions:
Toni Ruggeri, Canton
Dimitri Davis, Foxboro
Brendan LaPuma, Franklin
John Dionis, King Philip
Aden Schwartz, Mansfield
Riley Lynch, Milford
Patrick Parlon, North Attleboro
Daniel Schnitzer, Sharon
Tyler Tran, Stoughton
Martin Dafov, Taunton

Hockomock Boys Swim Championships – 2019 Results

Hockomock boys swimming
Franklin boys swim captured its second straight Hockomock Championship title. (Ryan Lanigan/HockomockSports.com)

Click here for a photo gallery from this event.

Team Results

1. Franklin – 326
2. King Philip – 321
T3. Milford – 251
T3. Oliver Ames – 251
5. Attleboro – 203
6. Canton – 181
7. Taunton – 146
8. Sharon – 130
9. Mansfield – 103
10. North Attleboro – 100
11. Stoughton – 50
12. Foxboro – 26

Race Results

200 Yard Medley Relay
1. King Philip (Colby Vieira, Tyler Stringfellow, Dean Whyte, Jackson Klein) – 1:46.05
2. Attleboro (Matt Marcil, Colton Parkinson, Alex Harrop, Connor Dunn) – 1:52.87
3. Milford (Joshua Kravets, Liam Bennett, Gillieson Hobart, Riley Lynch) – 1:53.10
4. Taunton (Brady Callahan, Martin Dafov, Tim Luc, Peter Ye) – 1:55.02
5. Franklin (Daniel Gurge, Arun Kavishwar, Nicholas Rich, Bleddyn Titmuss) – 1:56.33
6. Sharon (Sean Morrison, Jonathan Sears, Nicholas Wang, Danny Schnitzer) – 2:00.03

200 Yard Free
1. Tyler Stringfellow, King Philip – 1:48.44
2. Gianni Panno, Milford – 1:54.90
3. Cam Stringfellow, King Philip – 2:00.46
4. Patrick Juszczyszyn, Franklin – 2:01.97
5. Matthew Thompson, Canton – 2:04.09
6. Patrick Parlon, North Attleboro – 2:05.39

200 Yard IM
1. Kyle Gray, Oliver Ames – 1:59.88
2. Colton Parkinson, Attleboro – 2:00.43
3. Nicholas Wang, Sharon – 2:04.40
4. Dean Whyte, King Philip – 2:12.98
5. Brendan Mitchell, Canton – 2:25.48
6. James Wu, Franklin – 2:25.73

50 Yard Free
1. Connor Dunn, Attleboro – 23.40
2. Tim Luc, Taunton – 23.48
3. Connor Eck, Franklin – 24.65
4. Anthony Carraggi, Oliver Ames – 24.66
5. Jacob Desmond, Milford – 25.11
6. Joshua Kravets, Milford – 25.31

100 Yard Butterfly
1. Colby Vieira, King Philip – 55.94
2. Tim Luc, Taunton – 57.33
3. Nicholas Wang, Sharon – 57.65
4. Alex Buche, Oliver Ames – 58.35
5. Ben Turner, Oliver Ames – 58.49
6. Gillieson Hobart, Milford – 58.84

Click here for a photo gallery from this event.

100 Yard Free
1. Kyle Gray, Oliver Ames – 49.91
2. Gianni Panno, Milford – 51.19
3. Connor Dunn, Attleboro – 52.17
4. Anthony Carraggi, Oliver Ames – 53.42
5. Roy Wang, Franklin – 54.16
6. Jackson Klein, King Philip – 56.68

500 Yard Free
1. Tyler Stringfellow, King Philip – 4:44.83
2. Colton Parkinson, Attleboro – 5:01.95
3. Christopher Carey, Franklin – 5:06.10
4. Alex Buche, Oliver Ames – 5:11.07
5. Derek Whyte, King Philip – 5:21.15
6. Patrick Juszczyszyn, Franklin – 5:28.44

200 Yard Free Relay
1. Oliver Ames (Anthony Carraggi, Ben Turner, Alex Buche, Kyle Gray) – 1:36.86
2. Attleboro (Colton Parkinson, Matt Marcil, Brett Wortham, Connor Dunn) – 1:38.80
3. Franklin (Roy Wang, Brendan LaPuma, Connor Eck, Christopher Carey) – 1:39.20
4. Milford (Gianni Panno, Ted Stearns, Riley Lynch, Jacob Desmond) – 1:40.37
5. King Philip (Jackson Klein, John Dionis, Sean Morrison, Derek Whyte) – 1:42.93
6. Taunton (Garrett Rainey, Brady Callahan, Peter Ye, Tim Luc) – Taunton – 1:44.52

100 Yard Backstroke
1. Colby Viera, King Philip – 56.69
2. Derek Whyte, King Philip – 1:00.24
3. Gillieson Hobart, Milford – 1:01.67
4. Brady Callahan, Taunton – 1:03.23
5. Joshua Kravets, Milford – 1:03.82
6. Matt Marcil, Attleboro – 1:04.10

100 Yard Breaststroke
1. Dean Whyte, King Philip – 1:04.56
2. Roy Wang, Franklin – 1:04.77
3. Liam Bennett, Milford – 1:08.58
4. Ben Turner, Oliver Ames – 1:08.88
5. Brendan LaPuma, Franklin – 1:10.88
6. Matthew Thompson, Canton – 1:11.38

400 Yard Free Relay
1. King Philip (Colby Vieira, Derek Whyte, Dean Whyte, Tyler Stringfellow) – 3:26.97
2. Oliver Ames (Anthony Carraggi, Alex Buche, Ben Turner, Kyle Gray) – 3:28.09
3. Milford (Gianni Panno, Joshua Kravets, Gillieson Hobart, Jacob Desmond) – 3:33.43
4. Franklin (Roy Wang, Connor Eck, Brendan LaPuma, Christopher Carey) – 3:41.51
5. Canton (Javier Frestler, Nathan Rousseau, Antonino Ruggeri, Brendan Mitchell) – 4:00.41
6. Mansfield (Matt Whalen, Owen Lasbury-Casey, Mike Peel, Aden Schwartz) – 4:06.04

Click here for a photo gallery from this event.

Hockomock Boys Swim Championships – 2018 Results

Franklin boys swim captured its first Hockomock Championship title. (Ryan Lanigan/HockomockSports.com)

Click here for a photo gallery from this event.

Team Results

1. Franklin – 342
2. Oliver Ames – 296
3. King Philip – 259.5
4. Milford – 234
5. North Attleboro – 194
6. Mansfield – 162.5
7. Taunton – 159
8. Canton – 127
9. Attleboro – 104
10. Foxboro – 98
11. Sharon – 78
12. Stoughton – 36

Diving Champions: Oliver Ames’ Cam Bourne and Sharon’s Fallon Pfeifer.

Race Results

200 Yard Medley Relay
1. King Philip (Colby Vieira, Tyler Stringfellow, Dean Whyte, Tate Duffy) – 1:42.72
2. Franklin (Luke Cashin, John Cashin, Sumit Choudhury, Roy Wang) – 1:47.26
3. North Attleboro (Nick Haddad, Luke Haddad, Finn Devers, Ojas Rozario) – 1:49.86
4. Oliver Ames (Justin Vega, Andrew Abramson, Alex Buche, Anthony Carraggi) – 1:53.35
5. Mansfield (Matthew Weiner, Jared Gabrilowitz, Sebastian Gwynne, Aden Schwartz) – 1:53.75
6. Milford (Daniel Pacella, Jake Desmond, Aiden Macdonald, Gillieson Hobert) – 1:53.90

200 Yard Free
1. Tyler Stringfellow, King Philip – 1:48.16
2. Finn Devers, North Attleboro – 1:49.98
3. Andrew Abramson, Oliver Ames – 1:56.26
4. Gianni Panno, Milford – 1:58.07
5. Matthew Heather, Taunton – 2:00.09
6. Sumit Choudhury, Franklin – 2:00.10

200 Yard IM
1. Colby Viera, King Philip – 2:05.40
2. Roy Wang, Franklin – 2:06.52
3. Lucas Haddad, North Attleboro – 2:07.10
4. Nicholas Wang, Sharon – 2:08.23
5. Dean Whyte, King Philip – 2:10.30
6. Sebastian Gwynne, Mansfield – 2:10.49

50 Yard Free
1. Nick Haddad, North Attleboro – 23.19
2. Connor Dunn, Attleboro – 23.62
3. Tim Luc, Taunton – 24.14
4. Michael Khoury, Milford – 24.43
5. Dan Egan, Foxboro – 24.67
6. Jared Gabrilowitz, Mansfield – 24.87

100 Yard Butterfly
1. Kyle Gray, Oliver Ames – 54.69
2. Sebastian Gwynne, Mansfield – 55.17
3. Dean Whyte, King Philip – 56.85
4. Aiden Macdonald, Milford – 57.17
5. William Felos, Foxboro – 58.21
6. Sumit Choudhury, Franklin – 59.68

Click here for a photo gallery from this event.

100 Yard Free
1. Kyle Gray, Oliver Ames – 50.15
2. Gianni Panno, Milford – 52.24
3. Connor Dunn, Attleboro – 52.93
4. Michael Khoury, Milford – 53.30
5. Dan Egan, Foxboro – 55.17
6. Connor Eck, Franklin – 56.36

500 Yard Free
1. Tyler Stringfellow, King Philip – 4:49.02
2. Finn Devers, North Attleboro – 5:04.04
3. Roy Wang, Franklin – 5:05.85
4. Tate Duffy, King Philip – 5:08/88
5. William Felos, Foxboro – 5:14.30
6. Andrew Abramson, Oliver Ames – 5:17.78

200 Yard Free Relay
1. Milford (Gianni Panno, Aiden Macdonald, Gillieson Hobert, Michael Khoury) – 1:36.86
2. Franklin (Sumit Choudhury, Luke Cashin, John Cashin, Roy Wang) – 1:37.24
3. Oliver Ames (Anthony Carraggi, Nicholas Lombardo, Jack Toomey, Kyle Gray) – 1:37.97
4. Mansfield (Matthew Weiner, Aden Schwartz, Jared Gabrilowitz, Sebastian Gwynne) – 1:40.28
5. Taunton (Matthew Heather, Omid Darius, Bryan Abbott, Tim Luc) – 1:43.07
6. Canton (Nathan Rosseau, Devin Kelly, Christopher Milne, Justin Diep) – 1:43.87

100 Yard Backstroke
1. Nick Haddad, North Attleboro – 54.22
2. Colby Viera, King Philip – 56.00
3. John Cashin, Franklin – 58.99
4. Luke Cashin, Franklin – 59.59
5. Nicholas Lombardo, Oliver Ames – 59.62
6. Gillieson Hobert, Milford – 1:05.70

100 Yard Breaststroke
1. John Cashin, Franklin – 1:05.15
2. Tate Duffy, King Philip – 1:06.40
3. Lucas Haddad, North Attleboro – 1:06.46
4. Nicholas Wang, Sharon – 1:07.25
5. Matthew Heather, Taunton – 1::08.87
6. Jared Gabrilowitz, Mansfield – 1:11.50

400 Yard Free Relay
1. Oliver Ames (Nicholas Lombardo, Alex Buche, Andrew Abramson, Kyle Gray) – 3:27.12
2. King Philip (Tyler Stringfellow, Dean Whyte, Tate Duffy, Colby Viera) – 3:27.44
3. Milford (Gianni Panno, Michael Khoury, Aiden Macdonald, Joshua Kravets) – 3:39.62
4. North Attleboro (Lucas Haddad, John Guiney, Finn Devers, Nick Haddad) – 3:39.71
5. Franklin (James Wu, Connor Eck, Matthew Barrett, Patrick Juszcyszyn) – 3:50.89
6. Canton (Matthew Thompson, Devin Kelly, Colin Messinger, Justin Diep) – 4:05.92

Click here for a photo gallery from this event.