Hockomock League Outdoor Track Championships 2019

2019 Hockomock League Outdoor Track Championships
Below are the results from the 2019 Hockomock League Outdoor Track & Field Championships held at Franklin High. (Josh Perry/HockomockSports.com)

The Hockomock League Championships were held at Franklin High on Sunday afternoon. Below are the team results and the top eight finishers for each event.

Click here for hundreds of photos from the event.

Boys Team Results

1. Mansfield – 116
2. Stoughton – 101
3. North Attleboro – 91
4. Franklin – 55
5. King Philip – 54
6. Milford – 47
7. Sharon – 46
8. Oliver Ames – 41
9. Attleboro – 35
10. Canton – 32
11. Taunton – 27
12. Foxboro – 17

100M
1. PJ Gilpatrick, North Attleboro – 11.07
2. Greg Waters, Mansfield – 11.08
3. Christopher Gong, Sharon – 11.09
4. Junior Sainvil, Canton – 11.10
5. Anthony Comer, Mansfield – 11.15
6. Jalen Castillo, Stoughton – 11.17
7. Colin Levis, Attleboro – 11.23
8. Sean McCombs, King Philip – 11.57

200M
1. Colin Levis, Attleboro – 22.42
2. Anthony Comer, Mansfield – 22.51
3. PJ Gilpatrick, North Attleboro – 22.61
4. Liam Conway, North Attleboro – 22.86
5. David Peters, Stoughton – 22.92
6. Jonathan Chery, Canton – 22.94
7. Sean Lehane, Milford – 23.12
8. Stephen Chancey, Stoughton – 23.17

400M
1. Hugo Lopes, Milford – 50.37
2. Jovan Joseph, King Philip – 50.91
3. Dan Knight, Mansfield – 51.34
4. Mason Benton, Sharon – 51.90
5. Jack Rivard, Mansfield – 51.91
6. Joshua Smith, King Philip – 52.43
7. Noah Wieland, Sharon – 52.46
8. Rafaell Feliciano, Milford – 52.62

800M
1. Jason Windvogel, Mansfield – 1:57.76
2. Joey Madden, Milford – 1:57.77
3. Liam Monahan, North Attleboro – 1:58.56
4. Daniel Barrow, Franklin – 1:59.41
5. Dylan Kehoe, Franklin – 1:59.87
6. Will Regan, Foxboro – 2:02.38
7. Alexander Starovoytov, Sharon – 2:02.58
8. Liam Walker, Attleboro – 2:02.79

1 Mile
1. Michael Griffin, King Philip – 4:20.87
2. Tyler Brogan, Franklin – 4:22.98
3. Nicholas Calitri, Franklin – 4:29.93
4. Zane Reservitz, Oliver Ames – 4:34.12
5. Mike Mullahy, Mansfield – 4:34.36
6. Owen Mullahy, Mansfield – 4:34.46
7. Maxwell Manor, Milford – 4:35.21
8. Ryan Proulx, Foxboro – 4:40.66

2 Mile
1. Patrick Heavey, Mansfield – 9:42.35
2. Michael Hagen, Franklin – 9:43.85
3. Michael Norberg, King Philip – 9:50.04
4. Miguel Torres, Milford – 9:54.62
5. Kyle Sarney, Oliver Ames – 9:56.11
6. Nathan Seybert, Attleboro – 10:02.58
7. Paxton Howard, Mansfield – 10:04.56
8. Nolan Tavares, Taunton – 10:11.78

110M Hurdles
1. David Peters, Stoughton – 14.85
2. Christopher Ais, Stoughton – 14.93
3. Marc Davanzo, Sharon – 15.36
4. David Cataloni, Attleboro – 15.40
5. Steven Westgate, Taunton – 15.86
6. Andrew Williams, Mansfield – 15.93
7. Jakob Waryas , Foxboro – 16.20
8. Ryan Petrillo, Oliver Ames – 16.41

400M Hurdles
1. Patrick McManus, Sharon – 58.05
2. Anthony Pizzano, Stoughton – 58.06
3. Ryan Petrillo, Oliver Ames – 58.24
4. Steven Westgate, Taunton – 58.72
5. Evan Connor, Stoughton – 59.01
6. Sean Flaherty, Oliver Ames – 59.72
7. Kyran Peters, Franklin – 1:00.13
8. Jack Moussette, Mansfield – 1:00.34




4×100 Relay
1. North Attleboro (Liam Conway, Jacob Petersen, Omar Jasseh, PJ Gilpatrick) – 43.09
2. Stoughton (Christian Ais, Jalen Castillo, Shawn Howze, Stephen Chancey) – 44.21
3. Milford (Kevin O’Connor, Anton Lucket, Sean Lehane, Hugo Lopes) – 44.29
4. Taunton (Gavin Weldon, Nathan Candido, Sebastien Celestin, Javier Valdivieso) – 44.79
5. Canton (Jonathan Chery, Cameron Sanchez, Zachary Goldstein, Junior Sainvil) – 44.97
6. Mansfield (Anthony Comer, Joe Cappelletti, Vinnie Holmes, Greg Waters) – 45.51
7. Franklin (Liam Pek, Jacob Cummings, Justin Flaherty, Grady Ellis) – 45.65
8. Oliver Ames (Ashton Hart, Jaiden Daly, Chukwubuikem Akanegbu, Harrison Webster) – 46.13

4×400 Relay
1. Milford (Rafaell Feliciano, Anthony Ghalbouni, Joey Madden, Hugo Lopes) – 3:27.09
2. Mansfield (Dan Knight, Raffi Marzella, Jack Rivard, Jason Windvogel) – 3:27.66
3. Sharon (Mason Benton, Noah Wieland, Isaiah Stessman, Patrick McManus) – 3:29.24
4. Stoughton (Colin Rahaman, Evan Connor, Nathaniel Peters, Anthony Pizzano) – 3:31.32
5. North Attleboro (Alexander McCoy, Jack MacLaughlin, Jacob Silva, Tim Hogan) – 3:39.19
6. Oliver Ames (Jared Boone, Ryan Hilliard, Sean Flaherty, James Keane) – 3:39.74
7. Canton (James Vo, Justin Rose, Deyontai Dennis, Zachary Goldstein) – 3:41.36
8. Franklin (Camden Harrington, Sam Stowell, Alec Hanley, Nicholas Zaffino) – 3:41.58

4×800 Relay
1. Franklin (Dylan Kehoe, Nicholas Calitri, Michael Hagen, Tyler Brogan) – 7:59.05
2. Mansfield (Patrick Heavey, Peter Oldow, Mike Mullahy, Owen Mullahy) – 8:26.25
3. Foxboro (Joe Cusack, Trey Lawson, Ryan Proulx, Will Regan) – 8:27.25
4. King Philip (Eric DeLorenzo, Dylan Powers, Michael Norberg, Michael Griffin) – 8:27.28
5. North Attleboro (Skyler Poirier, Jack Clarke, Matt Penta, Liam Monahan) – 8:30.77
6. Milford (Chris Berthrong, Miguel Torres, Maxwell Manor, Gianni Panno) – 8:30.80
7. Sharon (Alexander Starovoytov, Mark Starovoytov, Bradley Weiss, Jordan Saks) – 8:44.31
8. Attleboro (Nathan Seybert, Jayden Lockhart, Connor Dunn, Liam Walker) – 8:51.75

Shot Put
1. Colbey Eason, Mansfield – 51-05.50
2. Terrell Jacobs-Baston, King Philip – 50-04.00
3. Mark Edge, Stoughton – 47-00.00
4. Mark Brown, Taunton – 46-06.50
5. Mason Frank, Taunton – 45-08.00
6. Anthony DeCosta, Oliver Ames – 44-06.50
7. Justin Cain, Stoughton – 41-11.00
8. Quinn Proudler, Oliver Ames – 40-01.25

Discus
1. Thomas Pulcini, Canton – 137-05
2. Terrell Jacobs-Baston, King Philip – 123-09
3. Ike Ogbonnanze, Sharon – 117-10
4. Sullivan Weidman, Franklin – 117-07
5. Emmett Ruote, North Attleboro – 117-04
6. Daunte Fleurancois, Taunton – 115-11
7. Anthony DeCosta, Oliver Ames – 114-02
8. Ben Kelly, Foxboro – 113-07

Javelin
1. Emmett Ruote, North Attleboro – 165-04
2. Anthony Pizzano, Stoughton – 159-09
3. Jack Taylor, Mansfield – 157-01
4. Daniel Rapoza, Mansfield – 152-04
5. Zanthius Collins, Franklin – 152-03
6. Nicholas Dadasis, King Philip – 139-10
7. Austin Read, Foxboro – 136-06
8. Quinn Proudler, Oliver Ames – 135-05

High Jump
1. Elisha Teneus-Claude, Stoughton – 6-06.00
2. Owen Nassaney, North Attleboro – 6-04.00
3. Andrew Williams, Mansfield – 6-04.00
4. Alex Paradise, Attleboro – 5-10.00
5. Jaden Falaise, Stoughton – 5-10.00
6. Ethan Thevenot, Mansfield – 5-08.00
7. Shylo Keele, Attleboro – 5-08.00
8. Luke LaBonte, North Attleboro
8. Andrew Rooney, Mansfield

Long Jump
1. Omar Jasseh, North Attleboro – 22-01.00
2. Aaron MacDonald, Oliver Ames – 21-02.50
3. Jaden Falaise, Stoughton – 20-11.50
4. David Peters, Stoughton – 20-09.50
5. Christopher Ais, Stoughton – 20-09.00
6. Andrew Williams, Mansfield – 20-06.00
7. Terry Jacobs-Baston, King Philip – 20-05.00
8. Joe Cappelletti, Mansfield – 20-03.00

Triple Jump
1. Omar Jasseh, North Attleboro – 42-07.00
2. Junior Sainvil, Canton – 42-05.25
3. David Cataloni, Attleboro – 42-03.50
4. Elisha Teneus-Claude, Stoughton – 42-01.00
5. Jacob Petersen, North Attleboro – 41-02.00
6. Aaron MacDonald, Oliver Ames – 41-00.00
7. Tyler Hagan, Foxboro – 40-08.00
8. Isaiah Stessman, Sharon – 39-11.50

Girls Team Results

1. North Attleboro – 133.33
2. Sharon – 87.33
3. Mansfield – 78
4. Franklin – 67
5. Taunton – 56
6. Foxboro – 49
6. King Philip – 49
8. Milford – 42.33
9. Canton – 37
10. Oliver Ames – 31
11. Attleboro – 18
12. Stoughton – 15

100M
1. Jordyn Collins, Foxboro – 12.29
2. Amanda Mangano, Mansfield – 12.43
3. Vanessa Ibrahim, North Attleboro – 12.48
4. Emma Keefe, Foxboro – 12.68
5. Madison Perry, Oliver Ames – 12.69
6. Sydney Sutton, Milford – 12.70
7. Marissa Desir, Taunton – 12.98
8. Zoe Plante, Mansfield – 13.01

200M
1. Vanessa Ibrahim, North Attleboro – 25.26
2. Jordyn Collins, Foxboro – 25.55
3. Amanda Mangano, Mansfield – 25.66
4. Avonia Herbert, Sharon – 25.88
5. Tatum Perry, Oliver Ames – 25.98
6. Celine Ibrahim, North Attleboro – 26.15
7. Sydney O’Shea, King Philip – 26.24
8. Taleah Gandy, Stoughton – 26.45

400M
1. Olivia Dias, Taunton – 58.42
2. Kerry O’Connor, Milford – 58.50
3. Samantha Hawkins, North Attleboro – 59.56
4. Emma Lawrence, Milford – 59.80
5. Lily Wetherbee, North Attleboro – 1:01.29
6. Grace Crocker, King Philip – 1:01.39
7. Isabel Hallal, Foxboro – 1:01.92
8. Samantha Powderly, Franklin – 1:01.93

800M
1. Julia Fenerty, Franklin – 2:20.64
2. Halle Atkinson, Franklin – 2:21.17
3. Catherine Hanewich, North Attleboro – 2:22.94
4. Nia Mainer-Smith, Taunton – 2:24.56
5. Abby Hodges, Oliver Ames – 2:25.02
6. Katherine Miller, Mansfield – 2:26.09
7. Bryn Anderson, Mansfield – 2:29.43
8. Alexis Marcolini, Milford – 2:30.52

1 Mile
1. Grace Fernandez, Mansfield – 5:32.22
2. Isabelle Crocker, King Philip – 5:35.34
3. Grace Doyle, Mansfield – 5:35.40
4. Chloe Pennacchio, Canton – 5:38.23
5. Taylor Saks, Sharon – 5:39.02
6. Elliana Hershman, Sharon – 5:41.45
7. Makayla Griffin, King Philip – 5:42.98
8. Emma Lamson, Mansfield – 5:43.31

2 Mile
1. Lexi Quinn, Foxboro – 11:28.52
2. Meghan Johnston, Mansfield – 11:39.84
3. Maya Evans, King Philip – 11:50.79
4. Daphne Theiler, Sharon – 11:52.79
5. Tessa Lancaster, Mansfield – 11:54.43
6. Kelly Neuendorf, Attleboro – 12:08.74
7. Caitlin Casey, Franklin – 12:16.55
8. Margaret Riley, Mansfield – 12:17.99

100M Hurdles
1. Jada Johnson, Sharon – 14.69
2. Elizabeth Lee, Sharon – 15.08
3. Daniella Pierre, Franklin – 15.09
4. Madison Rousseau, Canton – 15.65
5. Victoria Priestley, King Philip – 15.87
6. Ari Preacher, North Attleboro – 15.98
7. Victoria Gravel, Taunton – 16.02
8. Sabrina Hauer, North Attleboro – 16.62

400M Hurdles
1. Sarah Collins, Canton – 1:06.14
2. Brianna Gibson, Oliver Ames – 1:07.39
3. Rebecca Lally, Stoughton – 1:08.94
4. Ariella Levy, Sharon – 1:09.29
5. Amanda Kaiser, North Attleboro – 1:09.57
6. Bella Gonzalez, Milford – 1:10.98
7. Abigail Dunne, King Philip – 1:11.04
8. Lindsay Robinson, North Attleboro – 1:12.84




4×100 Relay
1. North Attleboro (Tess Collins, Celine Ibrahim, Samantha Hawkins, Vanessa Ibrahim) – 50.55
2. Foxboro (Catherine Dizney, Elizabeth Davis, Emma Keefe, Jordyn Collins) – 51.52
3. King Philip (Sofia DelVecchio, Victoria Priestley, Abigail Meader, Sydney O’Shea) – 51.54
4. Mansfield (Zoe Plante, Emily Quitzau, Gabrielle Devlin, Lindsey Golden) – 51.81
5. Milford (Jenna Mastroianni, Cassie Probert, Sienna Pierce, Sydney Sutton) – 51.83
6. Oliver Ames (Gabrielle Cunha, Haley Gilman, Tatum Perry, Madison Perry) – 52.15
7. Stoughton (Daija Dutrieuille, Sasha Hyacinthe, Haley Nelson, Ashley Camilo) – 52.25
8. Sharon (Elizabeth Lee, Simone Dunbar, Wendy Wooden, Veronica Wallace) – 52.37

4×400 Relay
1. Taunton (Nia Mainer-Smith, Morgan Zakrzewski, Kerla Sylvestre, Olivia Dias) – 4:05.59
2. Milford (Kerry O’Connor, Bella Gonzalez, Alexis Marcolini, Emma Lawrence) – 4:08.00
3. North Attleboro (Tess Collins, Samantha Hawkins, Celine Ibrahim, Kailey Lockavitch) – 4:09.61
4. Sharon (Ariella Levy, Carolyn Bayha, Avonia Herbert, Elizabeth Lee) – 4:14.13
5. Franklin (Halle Atkinson, Samantha Powderly, Lauren Jackson, Julia Fenerty) – 4:14.88
6. Foxboro (Rebecca Foley, Meghan Murphy, Carly Cehelsky, Isabel Hallal) – 4:21.09
7. Stoughton (April Richardson, Rebecca Lally, Gabriela Diaz, Taleah Gandy) – 4:21.35
8. Mansfield (Maria Sevastos, Anna Darlington, Mikaela Maughn, Alexis Kiyanda) – 4:21.61

4×800 Relay
1. Franklin (Halle Atkinson, Samantha Powderly, Brandi Osborne, Julia Fenerty) – 10:04.05
2. Mansfield (Grace Fernandez, Katherine Miller, Bryn Anderson, Grace Doyle) – 10:15.26
3. North Attleboro (Amanda Kaiser, Catherine Hanewich, Olivia Forbes, Stephanie Hawkins) – 10:18.85
4. Canton (Chloe Pennacchio, Lauren Sullivan, Annie Hoban, Sarah Collins) – 10:23.67
5. King Philip (Isabelle Crocker, Ryenn Hart, Makayla Griffin, Maya Evans) – 10:26.01
6. Foxboro (Lexi Quinn, Caroline Cass, Emma Dahl, Emily Steele) – 10:34.72
7. Oliver Ames (Brianna Gibson, Emily Meyers, Lauren Sellmayer, Abby Hodges) – 10:39.17
8. Sharon (Eliana Boxerman, Taylor Saks, Elliana Hershman, Catherine Griffin) – 10:39.66

Shot Put
1. Julia Mechlinski, North Attleboro – 37-03.00
2. Bailee Ziolkowski, King Philip – 33-07.00
3. Bronwyn Mahoney, Canton – 32-00.00
4. Sthanisha Moreau, Taunton – 31-04.50
5. Alexa Quinones, Stoughton – 31-00.50
6. Katelynn Taylor, Franklin – 30-02.25
7. Kerina Geminiani, Mansfield – 30-01.25
8. Delaney Sherman, North Attleboro – 30-01.00

Discus
1. Julia Mechlinski, North Attleboro – 107-06
2. Tianna Ridge, Attleboro – 103-02
3. Rachel Anderson, Franklin – 100-11
4. Bronwyn Mahoney, Canton – 95-06
5. Sarah Brogioli, Milford – 94-03
6. Jessica Matheson, Attleboro – 92-05
7. Bianca Illyes, Oliver Ames – 91-11
8. Delaney Sherman, North Attleboro – 89-01

Javelin
1. Hannah McEntee, Taunton – 122-00
2. Julia Feid, North Attleboro – 117-06
3. Maggie Doyle, Franklin – 110-06
4. Abigail Calistra, North Attleboro – 103-07
5. Caitlin Dumouchel, Mansfield – 100-08
6. Delaney Sherman, North Attleboro – 100-07
7. Jaylin Cuouto, Taunton – 97-00
8. Jessica Matheson, Attleboro – 95-11

High Jump
1. Jada Johnson, Sharon – 5-04.00
2. Olivia Etienvre, North Attleboro – 5-02.00
3. Lindsey Morse, Franklin – 5-00.00
4. Dreya Martin, Franklin – 5-00.00
5. Kayla Schuberth, King Philip – 5-00.00
6. Ari Preacher, North Attleboro – 4-10.00
7. Therese Saade, Oliver Ames – 4-10.00
8. Sarah Brogioli, Milford – 4-08.00
8. Jill Patel, Sharon – 4-08.00
8. Cassidy Becker, North Attleboro – 4-08.00

Long Jump
1. Jada Johnson, Sharon – 18-02.25
2. Simone Dunbar, Sharon – 17-08.00
3. Kerry O’Connor, Milford – 17-06.75
4. Amanda Mangano, Mansfield – 17-05.50
5. Victoria Gravel, Taunton – 17-02.25
6. Celine Ibrahim, North Attleboro – 17-00.00
7. Abisola Olaogun, Attleboro – 16-09.50
8. Madison Rousseau, Canton – 16-09.00

Triple Jump
1. Lily Wetherbee, North Attleboro – 38-09.00
2. Avonia Herbert, Sharon – 38-08.25
3. Victoria Gravel, Taunton – 36-09.25
4. Olivia Etienvre, North Attleboro – 35-10.00
5. Veronica Wallace, Sharon – 35-00.50
6. Anna Buckley, Mansfield – 34-08.00
7. Madison Perry, Oliver Ames – 33-10.50
8. Cassondra Stuger, Attleboro – 33-05.00

Click here for hundreds of photos from the event.

Girls Soccer: 2015 Davenport Division Preview

By HockomockSports.com Staff

CANTON

2014 Record: 10-7-3
2014 Finish: Reached D2 South First Round
Coach: Kate Howarth
The Bulldogs have been building with a young roster under Kate Howarth, who is entering her third year in charge, and that youth has created depth for a team that is looking to challenge OA and Foxboro for the league title.
The experience on the pitch together has Howarth believing that this could be a year to watch out for Canton. Sophomore Riley Duserick returns after earning all-star plaudits during her rookie season and she will be joined by midfielders Sarah McQuarrie and Sarah Connelly and forward Tessa Cudmore.
Howarth said, “If we play our game I think we will be able to be a very competitive team! We are talented and athletic!” The Bulldogs will try to turn that athleticism into wins.

FOXBORO

2014 Record: 12-3-4
2014 Finish: Reached D2 South Quarterfinals
Coach: Kaitlin Lamothe-Vaughn
Foxboro reached the second round of the playoffs only to run into perennial Div. 2 power Medfield for the second year in a row. With a number of young players returning with more experience, the Warriors will be hoping to chase down the Davenport title that they narrowly missed out on last year.
Lily Sykes will be the key player returning. The sophomore led the league with 24 goals last year from her midfield position and she will be pairing up with junior Kristen Bortolotti, who is back for her third season on varsity. Goalie Hallie Canfield is back as is Carolyn Will in the center of midfield.
Youth was the story for Foxboro last year, but this season head coach Kaitlin Lamothe-Vaughn will only have one freshman on the roster, Alex Stamatos, who will step in and start for the Warriors on defense.

MILFORD

2014 Record: 5-10-3
2014 Finish: Missed playoffs
Coach: Jay Mastaj
Injuries have plagued the Hawks in recent years with important players missing significant time with ACL tears and assorted other ailments. For a team that isn’t as deep as its rivals that can be a huge issue.
This year, Milford coach Jay Mastaj believes that he has a talented, and young, roster that can get Milford back into the playoffs and his goal is to get them a home tournament game. One of the keys will be senior Katie Brown, who moves from midfield to forward this season alongside junior Kristin Franzini.
Nicole Dahlgren will be back in the center of midfield to break up play and Milford returns almost all of its back four, which all saw a lot of playing time as freshmen last season. Christine Pye is also back in goal to help, Mastaj hopes, make Milford a tough team to play against this season.

OLIVER AMES

2014 Record: 11-2-4
2014 Finish: Reached D1 South First Round
Coach: Britt Sellmayer
Confidence is high around the Oliver Ames soccer field this preseason as the Tigers return the majority of last year’s Davenport Division champions and there are thoughts that this squad could be capable of getting back to the South final as OA did three years ago.
One reason for optimism is the return of senior defender Delaney Benton for a full season. Benton is a two-time HockomockSports.com Best XI defender, who missed almost a month of last season. In the midfield, OA will be relying on junior Francesca Calabraro, the reigning Underclassman of the Year, who will run the show for the Tigers in the center of the pitch.
There is rare depth at goalie for OA with head coach Britt Sellmayer saying he has three players he can count on and up front junior Kiana Lozzi has strength and skill to hold the ball up or finish. Sellmayer comes into the season confident he has a squad to challenge even in the loaded D1 South.

SHARON

2014 Record: 3-14-1
2014 Finish: Missed playoffs
Coach: Jon Lavien
The Eagles struggled through 2014, but head coach Jon Lavien is confident that the roster is improving with experience and he is talking about the postseason for Sharon in 2015.
Victoria Zambello returns for Sharon after a league all-star caliber season. She will play both at forward and the midfield alongside returning starter Ally Filipkowski and junior midfielder/stopper Ally Steinberg. Brenna Pittman is also back to captain the defensive unit. In addition, twins Alex and Sam Rabb, as well as Sabrina Robbins and Anna Crosby add youth with club experience to the roster.
Lavien is also hoping the return of captain Abby Roseman from an ACL injury will provide a boost to the team’s lineup. He is very excited about the potential in his roster and hopes for a quick turnaround from last year’s struggles.

STOUGHTON

2014 Record: 2-15-1
2014 Finish: Missed playoffs
Coach: Tara Daniels
Stoughton had a rough 2014 and new coach Tara Daniels has had a short preseason to get things together before the start of a new campaign.
Daniels will be counting on the leadership of her three captains to help get the roster in shape ahead of the season. 2014 Hockomock all-star Marissa Williams returns in goal where she backstops a defense that is led by fellow senior captain Samantha Tullis. Just in front of the defense is senior midfielder Taryn Bates.
Defense and conditioning have been the primary focus of preseason work as Daniels builds a defense that will be hard to play against and competitive in the Hock.