Hock Results from MIAA Swimming Sectional Meets

Oliver Ames girls swimming
Oliver Ames 4×400 free relay team of Morgan Foltz, Jennifer Buche, Samantha Streton, and Morgan O’Hara took first place. (Rob Pearl MIAA/Twitter)

Click here for a photo gallery from the Hockomock League Boys Swim Championship Meet.

Click here for a photo gallery from the Hockomock League Girls Swim Championship Meet.

Girls Team Results

1. Duxbury – 323
3. Oliver Ames – 195.5
13. King Philip – 57
15. Sharon – 46
17. Canton – 28
17. Franklin – 28
20. Taunton – 23
25. Attleboro – 16
38. Mansfield – 3
40. Foxboro – 1
40. Milford – 1

200 Yard Medley Relay
1. Duxbury – 1:48.66
2. Oliver Ames (Morgan Foltz, Morgan O’Hara, Jennifer Buche, Samantha Streton) – 1:51.66
13. Sharon (Cleo Zhou, Cheryl Sung, Shruthi Kaveti, Muskan Kumar) – 2:01.10
16. King Philip (Olivia Bailey, Morgan Sachleben, Jessica Sullivan, Catherine DiGiacomo) – 2:02.20
17. Franklin (Isabel Capecci, Charlene Peng, Elizabeth Tang, Alyssa LaPuma) – 2:03.19
20. Canton (Shauna Harney, Jessica Hart, Matigan O’Brien, Maddie Rousseau) – 2:03.97

200 Yard Free
1. Alexa Connors, Silver Lake – 1:50.31
12. Megan Campbell, King Philip – 2:04.21
16. Abby Gallagher, Foxboro – 2:05.40
18. Kathryn McGuire, Franklin – 2:06.25
19. Megan Lathrop, Foxboro – 2:07.35
20. Jackie Lynch-Bartek, Attleboro – 2:07.51

200 Yard IM
1. Megan Kramer, Bridgewater-Raynham – 2:04.16
10. Shauna Harney, Canton – 2:17.38
17. Sophie Hirtle, Oliver Ames – 2:21.59
21. Abby Gallagher, Foxboro – 2:24.06
22. Cheryl Sung, Sharon – 2:24.15
23. Emma O’Hara, Oliver Ames – 2:26.12
25. Angelina Lynch, Taunton – 2:27.35
27. Eva Parsons, Milford – 2:29.79
29. Marisa Gay, Taunton – 2:30.04

50 Yard Free
1. Ava Yablonski, Dover-Sherborn – 23.63
2. Morgan Foltz, Oliver Ames – 24.94
11. Muskan Kumar, Sharon – 25.94
13. Cleo Zhou, Sharon – 26.18
14. Ava Kelley, Oliver Ames – 26.21
21. Samantha Streton, Oliver Ames – 26.51
22. Ella Lynch-Bartek, Attleboro – 26.55
25. Jessica Sullivan, King Philip – 26.66
26. Elizabeth Tang, Franklin – 26.69

 

1M Diving
1. Grace Magee, Norwell – 467.15
11. Cassandra Cronin, Oliver Ames – 333.65
15. Morgan Poppenberger, King Philip – 317.65
Semifinals
18. Kayla Schuberth, King Philip – 236.70
20. Morgan Poppenberger, King Philip – 222.60

100 Yard Buttefly
1. Megan Kramer, Bridgewater-Raynham – 55.42
4. Jennifer Buche, Oliver Ames – 59.38
9. Samantha Streton, Oliver Ames – 1:01.35
10. Elizabeth Tang, Franklin – 1:01.68
16. Eva Parsons, Milford – 1:04.52

100 Yard Free
1. Jayla Pina, Seekonk – 53.47
3. Morgan O’Hara, Oliver Ames – 53.72
9. Angelina Lynch, Taunton – 56.29
13. Ella Lynch-Bartek, Attleboro – 58.03
14. Cleo Zhou, Sharon – 58.22
17. Alyssa LaPuma, Franklin – 58.25
22. Catherine DiGiacomo, King Philip – 59.13

500 Yard Free
1. Alexa Connors, Silver Lake – 4:51.24
8. Megan Campbell, King Philip – 5:27.89
10. Kathryn McGuire, Franklin – 5:33.91
13. Kathryn Chew, Franklin – 5:42.04
17. Olivia Bailey, King Philip – 5:43.53
23. Maia Wainwright, Franklin – 5:54.27

200 Yard Free Relay
1. Cohasset – 1:41.64
8. Sharon (Cleo Zhou, Cheryl Sung, Shruthi Kaveti, Muskan Kumar) – 1:45.67
10. King Philip (Catherine DiGiacomo, Brianna McMaster, Jessica Sullivan, Megan Campbell) – 1:47.22
11. Oliver Ames (Ava Kelley, Emily Kelley, Paige Gray, Sophie Hirtle) – 1:47.62
12. Canton (Maddie Rousseau, Brianna Gilchrist, Jessica Hart, Shauna Harney) – 1:48.07
14. Taunton (Tiffany Ye, Macey Jorge, Marisa Gay, Angelina Lynch) – 1:48.67
18. Milford (Michaela Blackwell, Victoria Monica, Paige Riesman, Eva Parsons) – 1:49.80
28. Franklin (Faye Sinotte, Madison Lawlor, Abigail Kaplan, Katie Houlihan) – 1:53.82

100 Yard Backstroke
1. Julia Ali, Duxbury – 58.17
3. Jennifer Buche, Oliver Ames – 59.48
4. Morgan O’Hara, Oliver Ames – 59.61
6. Morgan Foltz, Oliver Ames – 59.98
12. Shauna Harney, Canton – 1:03.08
18. Muskan Kumar, Sharon – 1:04.75
20. Kathryn Chew, Franklin – 1:05.46

100 Yard Breaststroke
1. Ava DeAngelis, Duxbury – 1:04.68
7. Jackie Lynch-Bartek, Attleboro – 1:10.77
11. Jessica Hart, Canton – 1:12.34
12. Morgan Sachleben, King Philip – 1:12.86
13. Cheryl Sung, Sharon – 1:13.39
20. Emma O’Hara, Oliver Ames – 1:14.79
25. Sophie Hirtle, Oliver Ames – 1:15.96

400 Yard Free Relay
1. Oliver Ames (Morgan Foltz, Jennifer Buche, Samantha Streton, Morgan O’Hara) – 3:37.10
9. King Philip (Catherine DiGiacomo, Jessica Sullivan, Morgan Sachleben, Megan Campbell) – 3:53.15
12. Franklin (Alyssa LaPuma, Kathryn Chew, Elizabeth Tang, Kathryn McGuire) – 3:58.00
12. Taunton (Tiffany Ye, Macey Jorge, Marisa Gay, Angelina Lynch) – 3:58.66
17. Attleboro (Ella Lynch-Bartek, Faith Morrison, Brenna O’Connell, Jackie Lynch-Bartek) – 4:03.72
20. Canton (Matigan O’Brien, Brianna Gilchrist, Maddie Rousseau, Tema Mazonson) – 4:04.94

Boys Team Results

1. Natick – 197
15. Taunton – 67
17. King Philip – 35
21. Sharon – 25
33. Oliver Ames – 5
38. Canton – 1

200 Yard Medley Relay
1. Bishop Feehan – 1:39.52
7. Taunton (Brady Callahan, Martin Dafov, Timothy Luc, Matthew Heather) – 1:44.42
18. Sharon (Nicholas Wang, Jonathan Sears, Thanh Tran, Danny Schnitzer) – 1:48.85
23. Canton (Javier Ferstler, Matthew Thompson, Brendan Mitchell, Eric Pham) – 1:51.39
24. Milford (Joshua Kravets, Liam Bennett, Gillieson Hobart, Jacob Desmond) – 1:52.02
27. Franklin (Mike Newton, James Wu, Nick Rich, Connor Eck)- 1:52.71
28. Oliver Ames (Evan Foltz, Ben Turner, Anthony Carraggi, Ryan Moore) – 1:53.03
29. King Philip (Derek Whyte, Jake Hokanson, Andrew Pham, John Dionis) – 1:53.30

200 Yard Free
1. Tyler Roethke, Nantucket – 1:42.42
16. Matthew Thompson, Canton – 1:54.82
20. Brady Callahan, Taunton – 1:57.47

200 Yard IM
1. William Ayinon, Newton North – 1:56.52
6. Nicholas Wang, Sharon – 2:02.49
19. Jake Hokanson, King Philip – 2:11.85

50 Yard Free
1. Daniel Scherrer, Wellesley – 21.45
6. Timothy Luc, Taunton – 22.71
17. Colin Monahan, North Attleboro – 23.51
20. Anthony Carraggi, Oliver Ames – 23.82
21. Javier Ferstler, Canton – 23.86
22. Patrick Parlon, North Attleboro – 24.00

100 Yard Butterfly
1. Soeren Euvrard, Brookline – 51.20
6. Derek Whyte, King Philip – 54.36
19. Ben Turner, Oliver Ames – 57.17
38. Patrick Parlon, North Attleboro – 1:00.50

100 Yard Free
1. Tyler Roethke, Nantucket – 46.80
8. Timothy Luc, Taunton – 50.28
21. Anthony Carraggi, Oliver Ames – 52.08
24. Gillieson Hobart, Milford – 52.68
27. Matthew Heather, Taunton – 52.76

500 Yard Free
1. Ryan Shute, Bishop Feehan – 4:47.88
8. Cam Stringfellow, King Philip – 5:13.92
12. Ben Turner, Oliver Ames – 5:21.17

200 Free Relay
1. Nantucket – 1:29.60
14. Sharon (David Bai, Danny Schnitzer, Thanh Tran, Nicholas Wang) – 1:36.36
22. Canton (Matthew Thompson, Ben Guerini, Brendan Mitchell, Eric Pham) – 1:38.52
26. Mansfield (Rico Palanza, Michael Peel, Owen Lasbury-Casey, Aden Schwartz) – 1:38.85
29. Milford (Liam Bennett, Tommaso Guida, Jack Weiner, Ted Stearns) – 1:40.18
34. Franklin (Brendan LaPuma, Patrick Juszczyszyn, Dan Gurge, Connor Eck) – 1:41.40

100 Yard Backstroke
1. Alex Pecze, Ashland – 51.94
8. Derek Whyte, King Philip – 57.12
14. Brady Callahan, Taunton – 58.74
17. Javier Ferstler, Canton – 1:00.83

100 Yard Breaststroke
1. Charles Nascimbem, Catholic memorial – 57.25
10. Nicholas Wang, Sharon – 1:03.76
18. Liam Bennett, Milford – 1:06.35
21. Brendan LaPuma, Franklin – 1:07.08
27. Matthew Heather, Taunton – 1:09.69

400 Yard Free Relay
1. Nantucket – 3:15.22
14. Taunton (Brady Callahan, Martin Dafov, Matthew Heather, Timothy Luc) – 3:31.95
19. Milford (Gillieson Hobart, Ted Stearns, Jacob Desmond, Joshua Kravets) – 3:35.57
20. King Philip (Cam Stringfellow, Andrew Pham, Jake Hokanson, Derek Whyte) – 3:36.36
21. Canton (Matthew Thompson, Ben Guerini, Brendan Mitchell, Javier Ferstler) – 3:36.43
23. Oliver Ames (Anthony Carraggi, Evan Foltz, Ryan Moore, Ben Turner) – 3:36.97