MIAA All State Outdoor Track Meet – Hock Results

Below are the Hockomock results from the MIAA MIAA All State Outdoor Track Championships, held on Saturday at Fitchburg State.

Boys Team Results

1. Lowell – 55
20. North Attleboro – 12.5
26. Mansfield – 9
27. Franklin – 8
38. Taunton – 6
50. King Philip – 4
55. Sharon – 3
63. Stoughton – 2

400M
1. Phillips Magre, Somerville – 47.98
6. Mike Shannon, Mansfield – 49.35
26. Ritchy Laguerre, Stoughton – 53.98

800M
1. Theo Burba, Newton North – 1:54.61
4. Kevin Crawford, Mansfield – 1:55.86
15. Jason Windvogel, Oliver Ames – 1:58.45
21. Joseph Madden, Milford – 2:00.91

1 Mile
1. Ryan Oosting, Arlington – 4:14.09
4. Tyler Brogan, Franklin – 4:17.34
5. Michael Griffin, King Philip – 4:17.76

2 Mile
1. Ryan Oosting, Arlington – 9:06.17
10. Kalin Petrov, Mansfield – 9:36.07

110M Hurdles
1. Adam Yang, Acton-Boxboro – 14.31
7. David Peters, Stoughton – 15.00
8. Jonathan Shultz, North Attleboro – 15.20

 

400M Hurdles
1. Jeff Yang, Plymouth North – 54.77
4. Jonathan Shultz, North Attleboro – 55.36
22. Isaiah Stessman, Sharon – 58.99
24. Dylan Weir, North Attleboro – 59.20

4×100 Relay
1. Shrewsbury – 42.26
16. Taunton (Jacob DeAndrade, Jahmeir Lewis, Owen O’Gara, Jadin Bruneau) – 44.14

4×800 Relay
1. Lincoln-Sudbury – 7:50.99
6. Franklin (Dylan Kehoe, Michael Hagen, Camden Harrington, Tyler Brogan) – 8:00.46
8. Mansfield (Patrick Heavey, Kevin Crawford, Mike Shannon, Kalin Petrov) – 8:01.36

Shot Put
1. Aiden Felty, Innovation Academy – 61-07.00
20. Patrick Brogioli, Milford – 45-11.25
8. Jacob Hardy, Attleboro – 50-11.50

Javelin
1. Lucas Frost, Tewksbury – 179-10
3. Joe Manchester, Taunton – 169-09
6. Matthew McManus, Sharon – 167-01

Discus
1. Matt McDermott, Andover – 169-01
16. Patrick Brogioli, Milford – 130-05

Long Jump
1. Smith Charles, Milton – 23-09.50
10. Omar Jasseh, North Attleboro – 21-10.50
15. Jareme DiLorenzo, Mansfield – 20-09.00

High Jump
1. Smith Charles, Milton – 6-10.00
4. Mario Bresko, North Attleboro – J6-08.00
10. Owen Nassaney, North Attleboro – 6-04.00

Triple Jump
1. Nate Hobbs, Saint John’s Prep – 46-06.00
7. Tau Preacher, North Attleboro – 44-07.00
11. Kayden Kelley, Milford – 43-06.50

Girls Team Results

1. Wellesley – 35
3. Sharon – 31
15. Milford – 15
26. Franklin – 10
35. Mansfield – 9
51. North Attleboro – 5
61. Taunton – 3

100M
1. Chloe Alfieri, Bromfield – 12.09
6. Amanda Mangano, Mansfield – 12.51

400M
1. Abby Comella, Wellesley – 54.96
13. Olivia Dias, Taunton – 59.80

800M
1. Samantha Friborg, Acton-Boxboro – 2:07.27
7. Julia Fenerty, Franklin – 2:13.94
15. Nia Mainer-Smith, Taunton – 2:20.15

2 Mile
1. Sophia Jacobs-Townsley, Amherst Pelham – 10:49.67
10. Lexi Quinn, Foxboro – 11:29.03

100M Hurdles
1. Anoush Krafian, Belmont – 14.26
6. Christina Speliakos, Milford -15.60

400M Hurdles
1. Elise O’Leary, Milton – 1:02.28
10. Sarah Collins, Canton – 1:06.33
18. Brianna Gibson, Oliver Ames – 1:07.98
23. Gabriella Gonzalez, Milford – 1:08.45
25. Fahra Whichard, King Philip – 1:09.70
29. Tess Collins, North Attleboro – 1:13.83

4×100 Relay
1. Andover – 48.01
4. Mansfield (Gabrielle Devlin, Emily Quitzau, Amanda Mangano, Julia Harrison) – 48.81
9. Milford (Aaidaliz Perez, Christina Speliakos, Leanne Kibbee, Sydney Sutton) – 50.33
14. North Attleboro (Leah Jette, Vanessa Ibrahim, Olivia Etienvre, Sabrina Hauer) – 50.97
18. Foxboro (Rachel Nunes, Elizabeth Davis, Emma Keefe, Catherine Dizney) – 51.27

4×400 Relay
1. Wellesley – 3:56.40
7. Milford (Emma Lawrence, Alexis Marcolini, Gabriella Gonzalez, Kerry O’Connor) – 4:03.01
8. North Attleboro (Samantha Hawkins, Celine Ibrahim, Amanda Kaiser, Rachel LaBonte) – 4:03.51
9. Franklin (Kaylee DeSimone, Brianna Cummings, Julia Fenerty, Brandi Osborne) – 4:04.00
18. Stoughton (Gabriela Diaz, Taleah Gandy, Chinazo Odunze, Katherine Howe) – 4:11.14
25. Sharon (Ariadne Tolay, Giuliana Fillion, Avonia Herbert, Veronica Wallace) – 4:12.66

4×800 Relay
1. Billerica – 9:16.92
2. Franklin (Nicole Clermont, Emma Clifford, Julia Fenerty, Katherine Hartnett) – 9:17.35

Shot Put
1. Cameron Garabian, Seekonk – 41-06.76
9. Shira Stoller, Sharon – 36-01.75

Discus
1. Tiana Bazie, Dennis-Yarmouth – 134-01
6. Julia Mechlinski, North Attleboro – 118-07
9. Shira Stoller, Sharon – 114-03
21. Allison Rizoli, Franklin – 96-05
24. Tianna Ridge, Attleboro – 95-00

Javelin
1. Shira Stoller, Sharon – 156-10 (meet record)
8. Julia Feid, North Attleboro – 113-02
13. Hannah McEntee, Taunton – 106-02

High Jump
1. Anna Jordahl-Henry, Wellesley – 5-08.00
11. Abigail McKeown, King Philip – J5-04.00

Long Jump
1. Abby Greeley, Medway – 18-05.50
6. Jada Johnson, Sharon – 17-03.75

Triple Jump
1. Christina Speliakos, Milford – 37-09.00
2. Avonia Hebert, Sharon – 37-07.00
6. Victoria Gravel, Taunton – 36-09.00
9. Veronica Wallace, Sharon – 36-07.25

Girls Outdoor Pentathlon
1. Jada Johnson, Sharon – 3529 (meet record)
13. Abigail Dunne, King Philip – 2408

Related Stories: