XC Results from CM and Bay State Invitationals

Below are results of Hockomock teams from various meets and races held on Saturday, October 17. Results can be submitted to info@HockomockSports.com

BOYS
Catholic Memorial Invitational

Teams
1. Pinkerton Academy (NH) – 19
6. Franklin – 174
Individuals
17. Ryan Spelman, Franklin – 17:20.00
18. Tyler Marchioni, Franklin – 12:20.00
36. Jimmy Robbins, Franklin – 17:45.00
45. Nicholas Gnaman, Franklin – 18:05.00
58. Jeff Wu, Franklin  – 18:32.00
74. Evan St. Germaine, Franklin – 18:56.00
92. Christopher Danksewicz, Franklin – 19:27.00
Bay State Invitational
Paul Whitlock Race
Teams
1. Lowell – 37
10. Taunton – 226
Individuals
12. Trevor Wysong, Taunton – 16:26.4
18. Dylan Lynch, Taunton – 16:35.0
59. Zac Bentley, Taunton – 17:31.1
76. Will Thayer, Taunton – 17:54.1
86. Kyle Nunes, Taunton – 17:59.7
91. Jimmy Hoye, Taunton – 18:05.9
120. Lucas Alves, Taunton – 18:47.2
124. Connor King, Taunton – 18.52.9
149. Eric Messier, Taunton – 19:31.8
151. Cameron Parker, Taunton – 19:39.6
169. Charles Parker, Taunton – 20:43.4
Dick Atkinson Race
Teams
1. Saint John’s Shrewsbury – 44
8. North Attleboro – 219
Individuals
26. Matt Reimels, North Attleboro – 16:57.0
31. Liam Monahan, North Attleboro – 17:05.9
44. Prateet Shah, North Attleboro – 17:23.7
81. Skyler Poirier, North Attleboro – 18:21.0
86. James Schromm, North Attleboro – 12:27.4
89. Julian Dixon, North Attleboro – 18:34.3
91. Chris Mullaney, North Attleboro – 18:35.7
Frank Dutille Race
Teams
1. Lexington – 47
2. Mansfield – 70
Individuals
2. Jack Crawford, Mansfield – 15:50.5
3. Jake Affanato, Mansfield – 16:02.0
16. Nick Rispoli, Mansfield – 16:33.3
18. Kevin Crawford, Mansfield – 16:36.1
33. Kalin Petrov, Mansfield – 17:01.9
36. Nigel Dabare, Mansfield – 17:07.4
57. Patrick Heavey, Mansfield – 17:44.9
60. Collin Rice, Mansfield – 17:48.9
73. Arjun Sonti, Mansfield – 18:04.9
120. Peter Lally, Mansfield – 18:58.4
GIRLS
Catholic Memorial Invitational
Teams
1. Pinkerton Academy (NH) – 29
5. Franklin – 151
Individuals
2. Nicole Clermont, Franklin – 19:08.00
15. Brittany Robinson, Franklin – 20:03.00
27. Katherine Hartnett, Franklin – 20:28.00
51. Sabrina Roche, Franklin – 21:07.00
72. Ella Gutkowski, Franklin – 22:04.00
85. Nicole Mucciarone, Franklin – 22:39.00
86. Briann Cummings, Franklin – 22:39.00
Bay State Invitational
Carolyn Dewey Race
Teams
1. Needham – 49
12. Taunton – 332
Individuals
26. Amanda Baptiste, Taunton – 20:15.7
61. Kailey Melito-Santos, Taunton – 21:04.0
97. Tatyanna Mainer-Smith, Taunton – 22:48.3
102. Raechel Hebert, Taunton – 22:58.4
130. Sarah Roberts, Taunton – 23:50.8
Maryann Goff Race
Teams
1. Lenox Memorial – 82
6. North Attleboro – 174
Individuals
6. Annie Roberts, North Attleboro – 18:51.0
27. Angela Kaiser, North Attleboro – 20:27.2
35. Morgan Ashworth, North Attleboro – 20:43.6
62. Madison Monahan, North Attleboro – 21:27.9
64. Brook Ebert, North Attleboro – 21:29.9
65. Kaitlyn Blanchard, North Attleboro – 21:30.6
88. Katie Ovoian, North Attleboro – 21:49.7
100. Megan Leary, North Attleboro – 22:29.5
103. Elizabeth Bergeron, North Attleboro – 22:35.1
Larry Bell Race
Teams
1. Lexington – 71
13. Mansfield – 359
Individuals
24. Julie Romano, Mansfield – 19:52.2
96. Kerrin McCarthy, Mansfield – 22:22.5
99. Megan MacVicar, Mansfield – 22:31.4
105. Claire Maroney, Mansfield – 22:42.7
118. Jessica Cowan, Mansfield – 23:19.9

Ryan Lanigan
Follow Me