2019 Hockomock League Girls Tennis All Stars

Below are the official 2019 Hockomock League Girls Tennis All Stars, selected by the coaches in the league.

Hockomock League MVP

Nupur Shukla, Sharon

Hockomock League All Stars

Rachel Kupferman, Canton
Natalie Keppler, Canton
Pamela Nelson, Foxboro
Kendall Milender, Foxboro
Paige Krockta, Foxboro
Erin Regnier, King Philip
Katarina Schneider, King Philip
Grace Ely, King Philip
Katie Welch, King Philip
Elizabeth Elsner, Mansfield
Sarah Leger, Oliver Ames
Nupur Shukla, Sharon
Valeria Barajas, Sharon
Sophia Fein, Sharon
Sachi Bhasin, Sharon
Lauren Glass, Sharon
Makaila Cheung, Sharon
Jillian Pagliuca, Taunton
McKenzie Lucie, Taunton

Hockomock Tennis Playoff Seeds & Matchups

Below are the seeds for Hockomock teams in the MIAA playoffs. Times and dates are subject to change and we will update this post with any changes.

Boys

D1 South
#4 King Philip (17-3) will host #13 Needham (12-6) on Tuesday, June 4th at 4:00.

#5 Sharon (15-3) will host #12 Wellesley (13-6) on Tuesday, June 4th at 4:00.

#7 North Attleboro (14-4) will host #10 BC High (12-4) on Tuesday, June 4th at 4:00.

#8 Mansfield (14-4) will host #9 Franklin (13-4) on Tuesday, June 4th at 4:00.

#9 Franklin (13-4) will travel to #8 Mansfield (14-4) on Tuesday, June 4th at 4:00.

#15 Taunton (12-10) will host #18 Diman (6-6) on Monday, June 3rd at 4:00.

D2 South
#10 Foxboro (10-6) will travel to #7 Dartmouth (13-6) on Tuesday, June 4th at 4:00.

Girls

D1 South
#1 Sharon (18-0) will host the winner of #16 Mansfield (9-9)/#17 Natick (8-8) on Wednesday, June 5th at 4:00.

#5 King Philip (16-3) will host #12 Silver Lake (11-6) on Monday, June 3rd at 4:00.

#6 Taunton (17-5) will host #11 Needham (12-6) on Tuesday, June 4th at 4:00.

#16 Mansfield (9-9) will host #17 Natick (8-8) on Monday, June 3rd at 4:00.

D2 South
#5 Foxboro (16-2) will host #12 Holliston (10-4) on Tuesday, June 4th at 4:00.

#10 Canton (12-4) will travel to #7 Duxbury (14-4) on Tuesday, June 4th at 4:00.

2018 Hockomock League Girls Tennis All Stars

Below are the official 2018 Hockomock League Girls Tennis All Stars, selected by the coaches in the league.

Hockomock League Co-MVPs

Sophia Prinos, Foxboro
Nupur Shukla, Sharon

Hockomock League All Stars

Natalie Keppler, Canton
Rachel Kupferman, Canton
Sophia Prinos, Foxboro
Pamela Nelson, Foxboro
Julia Muise, Foxboro
Sarah Prag, Foxboro
Erin Regnier, King Philip
Meghan Sepich, King Philip
Julie Rabinowitz, Milford
Jordan Willis, North Attleboro
Kristin Bloumbus, Oliver Ames
Emily Yu, Oliver Ames
Nupur Shukla, Sharon
Lulu Yuan, Sharon
Katie Merport, Sharon
Emily Wen, Sharon
Sophia Fein, Sharon
Rithika Neti, Sharon
Jillian Pagliuca, Taunton

Honorable Mentions:
Grace Mayer, Attleboro
Jillian See, Attleboro
Caitlin Matthews, Canton
Stelina Michaelidis, Canton
Kayla Prag, Foxboro
Emmy Mahoney, Franklin
Alexa Katsaros, Franklin
Caitlin Gonser, King Philip
Sarah Doyle, Mansfield
Emily Chiasson, North Attleboro
Olivia Groebe, Oliver Ames
Rachel Stryke, Oliver Ames
Lauren Glass, Sharon
Makaila Cheung, Sharon
Alex Soto, Stoughton
Amanda Pugh, Taunton
Brianna Fevrier, Taunton

Hockomock Tennis Playoff Seeds & Matchups

Below are the seeds for Hockomock teams in the MIAA playoffs. Times and dates are subject to change and we will update this post with any changes.

BOYS
D1 South
#1 North Attleboro (17-0) will host the winner of #16 Natick (8-8)/#17 Barnstable (8-8) on Wednesday, 6/6 at 4:00.

#4 Sharon (16-2) will host #13 Wellesley (12-6) on Wednesday, 6/6 at 4:00.

#6 King Philip (17-3) will host #11 Needham (10-5) on Wednesday, 6/6 at 4:00.

#9 Franklin (12-5) will travel to #8 BC High (10-4) on Wednesday, 6/6 at 4:00.

#12 Mansfield (12-6) will travel to #5 Newton North (13-2) on Tuesday, 6/5 at 4:00.

#14 Taunton (14-8) will travel to #3 Brookline (15-1) on Wednesday, 6/6 at 4:00.

D2 South
#12 Foxboro (8-8) will travel to #5 Duxbury (13-5) on Tuesday, 6/5 at 4:00.

GIRLS
D1 South
#3 Sharon (16-2) will host #14 Braintree (11-7) on Tuesday, 6/5 at 4:00.

#6 Taunton (18-4) will host #11 North Quincy (13-6) on Wednesday, 6/6 at 4:00.

#8 King Philip (16-4) will host #9 Newton North (11-3) on Tuesday, 6/5 at 4:00.

#10 North Attleboro (13-6) will travel to #7 Brookline (13-3) on Tuesday, 6/5 at 4:00.

#12 Oliver Ames (12-6) will travel to #5 Weymouth (15-3) on Wednesday, 6/6 at 4:00.

D2 South
#5 Foxboro (16-2) will host #12 Falmouth (12-4) on Tuesday, 6/5 at 4:00.